Super League: Νίκη παραμονής η Λαμία - Ισοπαλία στη Λιβαδειά

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑ
 clock 19:45 | 01/04/2023

Η Λαμία κατάφερε να γυρίσει το ματς μέσα σε δυο λεπτά και στο τέλος επιβλήθηκε με 3:1 στην έδρα του Παναιτωλικού για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ, κάνοντας σημαντικό… βήμα σωτηρίας στη Super League

Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δραστήρια στην αναμέτρηση και “πάτησαν” περισσότερες φορές περιοχή. Στο 10′, ο Σενγκέλια απείλησε με ένα καλό σουτ, όμως ο Γκαραβέλης τον σταμάτησε. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, όμως στο 20′ η Λαμία βρήκε χώρους και απείλησε με το πλασέ του Βέργου, το οποίο πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι-πέναλτι του Χατζηθεοδωρίδη, όμως δεν υπήρξε κάποια παράβαση. Στο 33ο λεπτό, η Λαμία πάτησε στα καρέ του Παναιτωλικού, με τον Ασκόφσκι να απειλεί τον Ανέστη. Λίγο πριν την ανάπαυλα, τα “καναρίνια” σπατάλησαν νέα ευκαιρία μετά από αρκετή ώρα με το σου του Καρέλη να περνάει άουτ.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος, ανεβάζοντας “στροφές”. Μάλιστα, στο 55ο λεπτό, ο Παναιτωλικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ του αγώνα. Οι Λιάβας και Καρέλης συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον πρώτο να κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή της Λαμίας και μετά την κόντρα, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Γκαραβέλη για το 1:0. Η ομάδα της Φθιώτιδας ανέβασε την πίεσή της και στο 66′, ο μετά από σέντρα του Σιμόν από τα αριστερά, ο Μεντίνα “έπιασε” την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1:1, δίνοντας… νέα ομορφιά στο ματς. Στην αμέσως επόμενη φάση, η Λαμία κατάφερε να γυρίσει το ματς μέσα σε δυο λεπτά. Ο Αμπάντα έκανε γέμισμα από τα αριστερά και ο Μαρτίνεθ με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στην εστία του Ανέστη. Σε εκείνο το σημείο, ο ρυθμός του παιχνιδιού… έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να δίνουν έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία. Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ, “πατώντας” αρκετές φορές περιοχή, όμως η Λαμία… άντεξε και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Μαρτινεθ βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού και πλάσαρε για το τελικό 3:1.

ΓΚΟΛ: 55′ Λιάβας / 66′ Μεντίνα, 68′, 90+4′ Μαρτίνεθ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 37′ Μάρτεσον, 48′ Μλάντεν, / 49′ Σιμόν, 59′ Νούνιες, Σλίβκα

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβα, Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης, Μάρτεσον, Κολοβός (75′ Μορσέι), Χουάνπι (75΄Μπουζούκης), Σενγκέλια (69′ Ντίας), Ντουάρτε (83′ Βοΐλης), Καρέλης (83′ Πέντρο).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν, Τζανδάρης (58′ Σλίβκα), Νούνιες (71′ Μπεχαράνο), Ασκόφσκι (46′ Καραμάνος), Μαρτίνες, Μεντίνα (71′ Τσούκαλος), Βέργος (79′ Στάνκο).

Ισοπαλία στη Λιβαδειά

Για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ, ο Λεβαδειακός, αν και προηγήθηκε, ήρθε ισόπαλος (1:1) στην έδρα του απέναντι στον Ατρόμητο και έχασε την ευκαιρία να βγει από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Λεβαδειακός… καίγονταν για τη νίκη, προηγήθηκε με τον Βινίσιους, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το τρίποντο, αφού ο Ατρόμητος βρήκε γκολ ισοφάρισης με τον Κιάρτανσον για το 1:1 στο “Λάμπρος Κατσώνης”. Σε ακόμη πιο δύσκολη θέση βρίσκονται οι Βοιωτοί για παραμονή, στην πρώτη θέση των πλέι άουτ παρέμειναν οι Περιστεριώτες.

Ο Λεβαδειακός είχε πάρει την μπάλα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ήθελε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό. Πρώτο σουτ για τον Ατρόμητο στην αναμέτρηση στο 18′. Ο Έντερ έκανε το σουτ αριστερά της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Στο 27′ ο Κλωναρίδης έκανε το γύρισμα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, έδιωξε ο Γκορφ σε κόρνερ. Πάντως, οι Βοιωτοί συνέχιζαν να έχουν την πρωτοβουλία, όμως δεν απειλούσαν. Στην κόντρα έψαχναν την στιγμή τους οι Περιστεριώτες. Πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 33′, ο Γιαννιώτας έκανε το σουτ δεξιά μέσα στην περιοχή, με τον Γιαννιώτη να διώχνει σε κόρνερ. Το σύνολο του Κόλμαν είχε καταφέρει πάντως να ισορροπήσει από άποψη κατοχής, αλλά ο δυνατός άνεμος δυσκόλευε τις προσπάθειες, ειδικά των φιλοξενουμένων και έτσι το 0:0 παρέμεινε στο πρώτο μέρος.

Δοκάρι για τον Λεβαδειακό στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (52′), με το σουτ του Γερεμέγεφ με το αριστερό. O Έντερ προσπάθησε να απαντήσει, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ, χωρίς να απειλήσει τον Γκροφ. Ακόμη μία τελική με τον Έντερ. Έκανε το σουτ εκτός περιοχής στο 62′, μιας και ο άνεμος φυσάει στην πλευρά της εστίας των γηπεδούχων, αλλά μπλόκαρε σταθερά ο Γκροφ. Ο Λεβαδειακός στο 70′ μπήκε μπροστά στο σκορ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Βινίσιους πήρε την την κεφαλιά. Γερεμέγιεφ και Λιάγας έκαναν κίνηση, μπερδεύοντας Γιαννιώτη και αμυντικούς, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Ευκαιρία για τον Ατρόμητο στο 77′, με τον Μαυρομμάτη να στέλνει την μπάλα άουτ, έπειτα από την έξοδο του Γκροφ. Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν τον τρόπο να απαντήσουν και το πέτυχαν στο 82′. Ο Ροτάριου από τα δεξιά γέμισε στο δεύτερο δοκάρι. Ο Ρομπάιγ πήρε την κεφαλιά τροφοδοτώντας τον Κιάρτανσον, που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1:1. Oι γηπεδούχοι έκαναν βιαστικές επιθέσεις για να βρουν το γκολ της νίκης, αλλά δεν μπορούσαν να πλησιάσει την περιοχή του Ατρομήτου και έτσι το 1:1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΓΚΟΛ: 70′ Βινίσιους / 82′ Κιάρτανσον
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 76′ Νίκας, 90′ Παζ / 43′ Χατζηισαΐας, 76’Κωτσόπουλος