Super League: Λύτρωση από την άσπρη βούλα στο 93' για την AEK -Νίκη του ΠΑΟ-Η Βαθμολογία

ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΠΑΟ
 clock 23:43 | 03/09/2023

Nίκη για την ΑΕΚ με περιπετειώδη τρόπο, καθώς επικράτησε 3-2  του Βόλου για την τρίτη αγωνιστική της Super League. Η Ένωση μπόρεσε να φέρει τούμπα το ματς, παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 24' λόγω της αποβολής του Μάνταλου, χάρη στα γκολ των Γιόνσον και Τσούμπερ. Ο Ντέλετιτς που έδωσε αρχικά το προβάδισμα στο 8', ισοφάρισε στο 72', όμως ο Άμραμπατ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 90+3' έκανε το 3-2 και χάρισε το τρίποντο στην Ένωση.

Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ για τον Βόλο στο όγδοο λεπτό. Έπειτα από ολέθριο λάθος του Μουκουντί που γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή, όχι όμως σε συμπαίκτη του, ο Ντέλετιτς πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με πλασέ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Στάνκοβιτς.

Η Ένωση, των δέκα παικτών, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 32ο λεπτό. Ο Ελίασον με εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά βρήκε τον Γιόνσον στο δεύτερο δοκάρι και αυτός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Έξι λεπτά μετά ο Τσούμπερ έβαλε μπροστά στο σκορ την Ένωση. Ο Ελβετός επιθετικός με μια αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τον Σιαμπάνη να μην μπορεί να αντιδράσει.

Ο Βόλος προσπάθησε να μπει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και το πέτυχε με τον Ντέλετιτς στο 72ο λεπτό. Έπειτα από γύρισμα του Κόμπα από τα αριστερά και αδυναμία του Γιόνσον να απομακρύνει, ο Σέρβος εκτέλεσε ωραία μέσα από την περιοχή.

Η λύτρωση της Ένωσης ήρθε στις καθυστερήσεις. Ο Μουκουντί με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία και ο Κρούζλιακ σταμάτησε με το χέρι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άμραμπατ, ο οποίος ευστόχησε και έδωσε τη νίκη στην Ένωση.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Ασλανίδης (46΄ Κρούζλιακ), Κίτσος (46΄ Μεταξάς), Τσοκάνης, Τρουϊγέ (75΄ Γκλάβτσιτς), Κορνέτ (61΄ Ενγκιν), Κόμπα, Ντέλετιτς, Μωραΐτης (72΄ Μραζ)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (77΄ Πινέδα), Γαλανόπουλος (73΄ Σιμάνσκι), Γιόνσον, Τσούμπερ (68΄ Αραούχο), Ελίασον (77΄ Αμραμπατ), Μάνταλος, Πόνσε (68΄ Ζίνι)

@Σπουδαίο διπλό για τον "ψυχωμένο" και άτυχο Παναθηναϊκό στα Γιάννινα που έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τους "Ζωσιμάδες" χάρη σε ένα εκπληκτικό γκολ του Παλάσιος στο 74' λεπτό της αναμέτρησης. Ένα τέρμα το οποίο ήρθε και χάρη στις "αλλαγές" του Γιοβάνιτς και εσωτερικές καθώς ήταν η πρώτη φάση που ο Μαντσίνι πήγε στα δεξιά και ο Παλάσιος βρέθηκε στα αριστερά και κατάφερε με πλασέ στην κίνηση να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τσαούσης, Καραχάλιος, Τζίνο, Ριένστρα (76' Γκαρό), Παμλίδης (89' Μπάλαν), Τζίμας (63' Ροσέρο), Κόντε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (38' Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Πάλμερ-Μπράουν (73' Βιλένα), Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Τζούριτσιτς (54' Μαντσίνι), Παλάσιος, Αϊτόρ (38' Μπερνάρ), Ιωαννίδης (73' Σπόραρ).