Super League: Η Λαμία πήρε 2-2 στη Λεωφόρο με 10 παίκτες - Νίκη του Άρη στο Περιστέρι

Παναθηναϊκός Λαμία
 clock 22:49 | 17/02/2024

Η εκπληκτική φέτος Λαμία αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο για παραπάνω από ένα ημίχρονο, κατάφερε να μείνει όρθια στο “Απ. Νικολαΐδης” (2-2) και να στερήσει από τον Παναθηναϊκό δύο σημαντικούς βαθμούς στη μάχη του τίτλου, κάνοντας μεγάλο βήμα για συμμετοχή στα πλέι οφ.

Από νωρίς ο Παναθηναϊκός φρόντισε να δείξει τις διαθέσεις του απέναντι στην ομάδα που αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος. Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, το “τριφύλλι” έφθασε κοντά στο γκολ. Από τα αριστερά, ο Μαντσίνι τροφοδότησε με κάθετη μπαλιά τον Σπόραρ, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό στη συνέχεια, κάτι που επηρέασε τον ρυθμό που προσπάθησε να δώσει στην αναμέτρηση η ομάδα του Φατίχ Τερίμ, που είδε από νωρίς τους Βέρμπιτς και Χουάνκαρ να αποχωρούν τραυματίες. Οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν το σοκ και σταδιακά ανέλαβαν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα, φθάνοντας στην αντίπαλη εστία μετά από αρκετή ώρα. Ο Βαγιαννίδης από τα δεξιά κατάφερε να περάσει την μπάλα στον Αϊτόρ, ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε και στον Κυριάκο Παπαδόπουλο, όμως μπλόκαρε ο Κοσέλεφ στο 31′. Στο 39′ η Λαμία έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Μαρτίνεθ για μαρκάρισμα στον Ακαϊντίν. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 45’+1′. Ο Καρλίτος έκανε απίστευτη ενέργεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 1-0. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός βρήκε την ισοφάριση πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο Μαντσίνι τροφοδότησε τον Μπερνάρ, ο οποίος σούταρε με τη μία με το δεξί, η μπάλα βρήκε στον Νούνιες, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 45’+1′. Ο Καρλίτος έκανε απίστευτη ενέργεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 1-0. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός βρήκε την ισοφάριση πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο Μαντσίνι τροφοδότησε τον Μπερνάρ, ο οποίος σούταρε με τη μία με το δεξί, η μπάλα βρήκε στον Νούνιες, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Με το σκορ ισόπαλο και τον Παναθηναϊκό να έχει το αριθμητικό πλεονέκτημα, ο Φατίχ Τερίμ αναγκάστηκε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, η οποία πίεσε τους Φθιώτες από την έναρξη του δευτέρου μέρους. Μόλις στο 49′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος. Ο Αϊτόρ έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, ο Γερεμέγεφ πήρε την κεφαλιά, όμως δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Ωστόσο, δέκα λεπτά αργότερα, ο Σουηδός φορ σκόραρε για το 2-1. Ο Μαντσίνι είδε την κίνηση του Βαγιαννίδη στα δεξιά, εκείνος τροφοδότησε τον Γερεμέγεφ, ο οποίος πλάσαρε με τη μία και νίκησε τον Κοσέλεφ. Άμεση ήταν η απάντηση από την Λαμία. Ο Τόσιτς έκανε το γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι ο Τσιλούλης πήρε την κεφαλιά, ο Ντραγκόφσκι δεν μπόρεσε να διώξει και η μπάλα πέρασε την γραμμή για το 2-2. Στο 80′ ο ίδιος παίκτης είχε την ευκαιρία να βάλει την Λαμία ξανά μπροστά στο σκορ, καθώς έφυγε στην κόντρα, βγήκε απέναντι από τον Ντραγκόφσκι, έκανε το πλασέ, αλλά αστόχησε. Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλη ευκαιρία στο 90’+6’΄να πάρει τη νίκη, όμως το σουτ του Κώτσιρα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

ΓΚΟΛ: 45’+3′ Μπερνάρ, 59′ Γερεμέγεφ / 45’+1′ Καρλίτος, 68′ Τσιλούλης

Κίτρινη: 76′ Βαγιαννίδης / 16′ Σιμόν, 45’+5′ Σίντκλεϊ, 90’+2′ Κορνέζος

Κόκκινη: – / 39′ Μαρτίνεθ

Δοκάρι: 9′ Σπόραρ, 90’+5′ Κώτσιρας

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (78′ Κώτσιρας), Χουάνκαρ (23′ Μλαντένοβιτς), Ούγκο, Ακαϊντίν, Ρούμπεν, Μπερνάρ, Μαντσίνι (78′ Λημνιός), Βιλένα (46′ Γερεμέγεφ), Βέρμπιτς (14′ Αϊτόρ), Σπόραρ.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Νούνιες (68′ Τόσιτς), Τζανδάρης, Μαρτίνεθ, Καρλίτος (58′ Κορνέζος), Σλίβκα (82′ Μάλτσι), Τσιλούλης (82′ Στάνκο

Νίκη εξάδας για Αρη

Σπουδαία νίκη για ον Άρη που επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 του Ατρόμητου για την 23η αγωνιστική της Super League και εδραιώνεται στην 5η της βαθμολογίας, λίγο πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ατρόμητο να πιέζει και να προσπαθεί να απειλήσει τον Κουέστα με μακρινά σουτ από τα πρώτα λεπτά, όμως ούτε ο Κούντε στο 4′, ούτε ο Αντζιέλσκι στο 8′ κατάφεραν να βρουν στόχο. Στη συνέχεια, ο Άρης είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, όμως οι γηπεδούχοι αμύνονταν καλά και δεν άφηναν κενούς χώρους. Έτσι, οι “κίτρινοι” βρήκαν μία καλή στιγμή από στημένη φάση, με το φάουλ του Μορόν στο 18′ να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τσιντώτας. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Γκαρθία είχε μία ωραία έμπνευση, αλλά το ψιλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησε με εξωτερικά φάλτσα πέρασε άουτ. Στο 29′ ο Ατρόμητος έχασε μία σημαντική ευκαιρία, σε μια φάση που ξεκίνησε από φάουλ του Άρη. Ο Αντζιέλσκι έφυγε στην αντεπίθεση και είδε την κίνηση του Κούεν, που βγήκε απέναντι από το τέρμα. Αυτός έκανε το σουτ, αλλά ο Κουέστα με επέμβασή τους παραχώρησε κόρνερ. Ωστόσο, ο VAR κάλεσε τον διαιτητή να δει να δει μία περίπτωση χέρι, που συνέβη πριν από τη φάση αυτή. Έτσι, ο Άρης κέρδισε πέναλτι και ο Μορόν ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, για το 1-0 στο 33′, στέλνοντας τους Θεσσαλονικείς με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο δεύτερο μέρος. Μόλις δύο λεπτά μετά τη σέντρα, ο Μανού Γκαρθία τροφοδότησε τον Μορόν, αυτός βρήκε κενό χώρο με ωραία πρώτη επαφή. Εκτέλεσε με τη δεύτερη, αλλά ο Τσιντώτας τον σταμάτησε. Ωστόσο, το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, με τους δύο τερματοφύλακες να μην ανησυχούν ιδιαίτερα, αφού και οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να πλησιάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Ελάχιστες οι φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Άρη να διατηρεί εύκολα το προβάδισμα που είχε από νωρίς. Ο Ατρόμητος είχε την κατοχή της μπάλας και πίεσε για την ισοφάριση, όμως δεν ήταν απειλητικός σχεδόν καθόλου. Πάντως, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για χέρι του Νταρίντα στις καθυστερήσεις, αλλά δεν προέκυψε κάτι μέσα από συνεννόηση διαιτητή και VAR. Ο Τσέχος μέσος ήταν αυτός που σφράγισε τη νίκη του Άρη. Ο Ζαμόρα μπήκε στην περιοχή και από δύσκολη γωνία έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Νταρίντα πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-0 στο 90’+4′.

ΓΚΟΛ: 33′ (πεν.) Μορόν, 90’+4′ Νταρίντα

Κίτρινη: 24′ Καμαρά, 27′ Κεσχρίντα, 64′ Τσακμάκης, 72′ Ρομπάιγ / 24′ Βέλεθ, 41′ Γκαρθία, 54′ Σαβέριο, 90′ Νταρίντα

Κόκκινη: –

Δοκάρι: 90’+4′ Ζαμόρα

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Καμαρά, Ρομπάιγ (73′ Γιουμπιτάνα), Κούεν (85′ Βέργος), Κούντε, Έρλινγκμαρκ (56′ Βαλένσια), Αντιζέλσκι.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Μπράμπετς, Ρόουζ, Φεράρι, Βέλεθ (84′ Ντουκουρέ), Νταρίντα, Γκαρθία (64′ Βερστράτε), Μπένετ (46′ Σαβέριο), Σουλεϊμάνοφ (84′ Ζαμόρα), Μορόν (70′ Ανσαριφάρντ).

14. ΠΑΣ Γιάννινα 13
*Ο Ολυμπιακός τιμωρήθηκε με αφαίρεση ενός βαθμού για όσα συνέβησαν στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, ενώ το παιχνίδι κατοχυρώθηκε στους πράσινους με 0-3.