Super League: Ανατροπή παραμονής η Λαμία - ''Εριξε'' τον Ιωνικό

λαμια
 clock 22:17 | 13/05/2023

Η Λαμία έμεινε στη Super League με το 2-2 στη Νεάπολη με τον Ιωνικό, αν και έχανε 2-0 στο ημίχρονο! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο με Ελευθεριάδη και Κάνιας, αλλά η Λαμία βρήκε τρόπο να απαντήσει στην επανάληψη με τον Νούνιες και τον Τόσιτς που αποδείχτηκε ο παίκτης κλειδί για τους Φθιώτες! Τρομερό ματς, πανηγυρισμοί για την ομάδα του Βόκολου, απογοήτευση για εκείνη του Γρηγορίου που κρατούσε στα χέρια της τη σωτηρία, αλλά η Λαμία ήταν ηρωική και αλύγιστη.

Στο πρώτο ημίωρο το ματς είχε αυξομειώσεις σε ρυθμό, με την Λαμία οργανωμένη αμυντικά και επιθετικά να έχει μεγάλες φάσεις με τον Μαρτίνεθ στο 16’ και στο 28’, αλλά ο Χουτεσιώτης έκανε εξαιρετικές και σωτήριες επεμβάσεις. Στο 30’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ από στατική φάση, με τον βραχύσωμο Χρήστο Ελευθεριάδη να προλαβαίνει τους αμυντικούς και τον γκολκίπερ της Λαμίας και με κεφαλιά από το κόρνερ του Βαλεριάνου να κάνει το 1-0. Ο Ιωνικός με τη δύναμη της εξέδρας και αυτού του γκολ, πήρε τα πάνω του και χτύπησε ξανά στο 37’ με ένα τρομερό σουτ του Χοσέ Αλμπέρτο Κάνιας που έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα. Ένα από τα ωραιότερα γκολ του φετινού πρωταθλήματος και πολύ σημαντικό από τον Ισπανό μέσο. Η Λαμία αιφνιδιασμένη ήταν και άτυχη, καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ένα επίσης πολύ ωραίο σουτ από τον Σιμόν βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη κι έτσι έμεινε το 2-0.

Η Λαμία μπήκε με αλλαγές στο δεύτερο μέρος και πολύ επιθετικά, βρίσκοντας το γκολ με τον Κρίστοφερ Νούνιες στο 53'! Ο Κοσταρικανός γύρισε το σώμα του στην μικρή περιοχή μετά το γύρισμα του Τσιλούλη και προ του Τσιγκρίνσκι έκανε το 2-1 ξαναβάζοντας την ομάδα του σε διεκδίκηση παραμονής. Η Λαμία είχε ευκαιρίες με κεφαλιές του Σλίβκα από φάουλ του Τόσιτς, ενώ το σουτ του Σέρβου κόντραρε στον Τσιγκρίνσκι. Στο 69' ο Ιωνικός που έπαιζε με 3-4-3 είχε σουτ του Βαλεριάνου, προσωρινή απόκρουση του Κοσέλεφ που στη συνέχεια έπεσε ηρωικά στα πόδια του Μάντζη και γλίτωσε το τρίτο γκολ, για να έρθει η ισοφάριση στο 73' με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από το αριστερό του Ζόραν Τόσιτς!

Δραματικό το φινάλε με πολλές διακοπές, τον Ιωνικό αγχωμένο, την Λαμία να απειλεί με τον Βασιλαντωνόπουλο στο 90'+2', ενώ ο Κοσέλεφ έδειχνε σταθερότητα στα γεμίσματα. Το τέλος βρήκε την ομάδα του να πανηγυρίζει τη σωτηρία, μεγάλη απογοήτευση για τον Ιωνικό.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Κίτρινες: 51' Ελευθεριάδης, 59' Ρομαό, 95' Βαλεριάνος - 14’ Νούνιες, 20’ Τσιλούλης, 42’ Τζανετόπουλος, 86' Μεντίνα, 98' Κοσέλεφ

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό (76' Λοβέρα), Βαλεριάνος, Κάνιας, Σάκιτς, Ελευθεριάδης (59' Σόουζα), Φαντιγκά (69' Σεμπά), Μασάς (69' Γούλερι), Μάντζης

Λαμία: Κοσέλεφ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Αμπάντα (46' Σαραμαντάς -84' λ.τ. Βασιλαντωνόπουλος), Σλίβκα (75' Μανούσος), Στάνκο, Μαρτίνεθ (46' Τόσιτς), Νούνιες, Τσιλούλης (64' Ρόμανιτς), Μεντίνα

Από την… κόλαση στον παράδεισο η Λαμία που πανηγύρισε την παραμονή της στην κατηγορία στο κατάμεστο γήπεδο Νεάπολης, κάνοντας το 2:2 στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ιωνικός από την άλλη, έχασε τη μάχη και έπεσε στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, με τον Ιωνικό να απειλεί να κερδίζει το κόρνερ και στη συνέχεια να κάνει επιθετικό φάουλ, στην πρώτη του ουσιαστικά στιγμή στη μεγάλη περιοχή της Λαμίας. Στη συνέχεια, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απαντήσουν με τον Νούνιες, ο οποίος έκανε το σουτ από μακριά, όμως ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε. Στο 9ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να σκοράρουν. Ο Μασάς πήρε τη μπάλα από τα αριστερά, συνέκλινε στον άξονα και έκανε το δυνατό σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του κίπερ της Λαμίας. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία και πατούσαν συχνά την αντίπαλη περιοχή με τους Μασάς και Φαντιγκά να αποτελούν κίνδυνο για τους φιλοξενούμενους.

Η απάντηση από την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου ήρθε στο 16′, με τον Μαρτίνεζ να κάνει το σουτ και τον Έλληνα κίπερ να κάνει δύσκολη απόκρουση και να στέλνει τη μπάλα κόρνερ. Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για τον Ιωνικό, στο 26ο λεπτό, με τον Μύγα, να κάνει το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του Κοσέλεφ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα, με την προσπάθεια του Μαρτίνεζ να σταματά στο δεξί δοκάρι του Λευτέρη Χουτεσιώτη. Στο 30ο λεπτό ήρθε το πολυπόθητο τέρμα για τον Ιωνικό. Ο Βαλεριάνος εκτέλεσε το πέναλτι με τον Ελευθεριάδη να βρίσκει τη μπάλα με το κεφάλι και να στέλνει τη μπάλα στη δεξιά μεριά της εστίας της Λαμίας κάνοντας τη Νίκαια να φλέγεται.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το τέρμα που δέχθηκαν πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να απειλήσουν. Στο 37ο λεπτό όμως, ο Ιωνικός βρήκε και δεύτερο τέρμα, προκαλώντας… τρέλα στο Δημοτικό γήπεδο. Η μπάλα έφτασε στον Κάνιας μετά από κακή απομάκρυνση της άμυνας της Λαμίας, με τον Ισπανό να κάνει τρομερό σουτ, πετυχαίνοντας ένα φανταστικό τέρμα, γράφοντας το 2:0 για την ομάδα του. Στα επόμενα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι με νευρικότητα προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, έχοντας να ανέβουν έναν Γολγοθά, μετά τα δύο τέρματα που δέχθηκαν. Πίεσαν και μάλιστα έχασαν τεράστια ευκαιρία να μειώσουν. Ο Σιμόν, με τρομερό σουτ από μακριά, σημάδεψε τη συμβολή των δοκαριών του Χουτεσιώτη. To 2:0 διατηρήθηκε έως το τέλος, με τον Ιωνικό να έχει κάνει πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή του.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και μάλιστα είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 50ο λεπτό. Με τον Φαντιγκά να πατά στην περιοχή και να κάνει το σουτ, με τον Κοσέλεφ να αποκρούει και να στέλνει τη μπάλα κόρνερ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, με τον Τσιλούλη να γυρίζει στον Νούνιες και τον τελευταίο να πλασάρει για το 2:1 βάζοντας και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι. Η Λαμία ανέβασε ρυθμό στη συνέχεια και απείλησε ψάχνοντας το γκολ που θα της εξασφαλίσει την παραμονή της στα σαλόνια της Super League. Στο 61ο λεπτό, ο Σλίβκα πήρε την κεφαλιά, η μπάλα όμως πέρασε δίπλα από την εστία του Χουτεσιώτη, χάνοντας σημαντική ευκαιρία να φέρει την ισορροπία στο ματς.

Κι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία, ο Ιωνικός έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 3:1 με διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Βαλεριάνος έκανε το σουτ από μακριά, ο κίπερ της Λαμίας απέκρουσε, ενώ στην επαναφορά, η μπάλα κατέληξε στον Μάντζη με τον Μολδαβό να “καθαρίζει” τη φάση. Οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι την απάντηση, με τον Τόσιτς, ο οποίος εκτέλεσε άψογα το φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και σκοράροντας ένα καταπληκτικό τέρμα φέροντας το παιχνίδι στα ίσα, με τη Λαμία να επιστρέφει από την κόλαση. Το παιχνίδι είχε πάρει φωτιά, με τον Ιωνικό να κυνηγά το τέρμα που θα τον έβαζε ξανά στη μάχη διεκδίκησης της παραμονής του. Μετά από λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Μάντζης από κοντά νικήθηκε από τον αντίπαλο κίπερ.

Στα τελευταία λεπτά, ο Ιωνικός ήταν μπροστά με το παιχνίδι να έχει αρκετές διακοπές καθώς ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων έβγαζαν προβλήματα. Η αγωνία είχε χτυπήσει… κόκκινο με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά και να ψάχνουν το τέρμα που θα τους λύτρωνε. Στην αντεπίθεση η Λαμία έχασε τεράστια ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι, όμως ο Βασιλαντωνόπουλος δεν κατάφερε να νικήσει τον Χουτεσιώτη. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου,  με μαχητικότητα προσπάθησε να βρει το γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα με το 2:2 να δίνει στη Λαμία τον έναν βαθμό που χρειαζόταν για να εξασφαλίσει την παραμονή.

Γκολ: 30′ Ελευθεριάδης, 37′ Κάνιας / 53′ Νούνιες, 73′ Τόσιτς
Κίτρινες: 51΄ Ελευθεριάδης, 59΄Ρομαό, 90+5 Βαλεριάνος / 15′ Νούνιες, 20′ Τσιλούλης, 42′ Τζανετόπουλος, 86′ Μεδίνα, 90+6 Κοσέλεφ
Δοκάρι: 28′ Άμπαντα, 45+3 Σιμόν

Στατιστικό: Το τέρμα του Ελευθεριάδη που έκανε το 1:0 στο 30ο λεπτό, ήταν το δεύτερο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα, με το πρώτο να είναι αυτό που πέτυχε κόντρα στην ΑΕΚ. όντας ο πρώτο παίκτης που σκόραρε στην Opap Arena.

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Ρομάο (76′ Λοβέρα), Τσιγκρίνσκι, Ελευθεριάδης (60′ Σόουζα), Κάνιας, Σάκιτς, Φαντιγκά (69′ Γούλερι), Μασάς (69′ Σεμπά), Μάντζης

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Άμπαντα, Ροντρίγκες, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σλίβκα (75′ Μανούσος), Τσιλούλης (64′ Ρόμανιτς), Νούνιες, Στάνκο (45′ Σαραμαντάς, 84′ Βασιλαντωνόπουλος), Μαρτίνεζ (45′ Tόσιτς), Μεδίνα