Super League 2: Προηγήθηκε αλλά έφυγε ηττημένος από το Ελ Πάσο ο ΟΦ Ιεράπετρας (βίντεο)

ΟΦΙεράπετρας
 clock 17:25 | 21/11/2022

Η Καλλιθέα νίκησε 2:1 τον ΟΦ Ιεράπετρας στο “Ελ Πάσο” για την 3η αγωνιστική της Super League 2 και έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα με σπουδαία ανατροπή μέσα σε ένα λεπτό! Οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με ωραία καρφωτή κεφαλιά του Βουό. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου μέσα σε δύο λεπτά έφερε “τούμπα” το ματς, χάρη στα γκολ των Κυνηγόπουλου και Λουκίνα στο 83′ και στο 85′ αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πριν την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, αλλά το δυνατό αριστερό σουτ του Τσιντώνη κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κυρίτση.

Στο 4ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, με τον Τσορνομάζ να αστοχεί μέσα από την περιοχή και από πλεονεκτική θέση, έπειτα από την ωραία πάσα του Αντερέγκεν.

Στο 17′ ο ΟΦ Ιεράπετρας άνοιξε το σκορ. Σέντρα του Μπλανκ στην καρδιά της άμυνας της Καλλιθέας και ο Βουό με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1:0 για την ομάδα του.

Στο 32′ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση. Ο Ντεμέτριους με ωραία πάσα βρήκε τον Λουκίνα μέσα στην περιοχή των Κρητικών, αλλά ο Κυρίτσης είπε “όχι” στον Έλληνα επιθετικό. Τίποτα δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τους Κρητικούς να πηγαίνουν μπροστά στο σκορ στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (49′) ο Λουκίνας πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Νίλι και με πλασέ προ κενής εστίας έφερε το ματς στα ίσα, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ και το 1:0 υπέρ των φιλοξενούμενων παρέμεινε. Οι γηπεδούχοι έψαχναν διαρκώς την ισοφάριση και στο 76′ ο Σαντάνα έπιασε ένα δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά ο Κυρίτσης αντέδρασε σωστά και μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Η Καλλιθέα μέσα σε ένα λεπτό έφερε “τούμπα” το ματς! Στο 83′ ο Κυνηγόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1:1 και ένα λεπτό αργότερα (84′) ο Λουκίνας με νέα κεφαλιά έκανε το 2:1! Σπουαία ανατροπή για την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου που έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Κίτρινες: 29′ Τσιντώνης, 59′ Σαντάνα, 62′ Λουκίνας / –

Καλλιθέα (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Ρέντζας (46′ Μανθάτης), Ρώσση, Κύργιας, Ευαγγέλου, Σαντάνα (89′ Κολτσίδας), Ντεμέτριους (89′ Νάτσης), Τσιντώνης (78′ Μπουλούλης), Νίλι (72′ Κωστανάσιος), Κυνηγόπουλος, Λουκίνας.

ΟΦ Ιεράπετρας (Άγγελος Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Στάμου, Ίτσιος, Ντέτλερ, Κατάλντι, Τσορνομάζ, Μηλιώτης (66′ Παπαδάκης), Μπλανκ (57′ Ζήσης), Βουό (66′ Καλλιτσουνάκης), Αντερέγκεν.