Super League 2: Μόνος δεύτερος με τριάρα ο ΠΑΣ Γιάννινα

clock 19:20 | 18/11/2019

Στους Ζωσιμάδες έπεσε η αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής της Super League 2. Ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Πόντου, τον νίκησε με 3-0 και πέρασε μόνος δεύτερος στη βαθμολογία της δεύτερης κατηγορίας του ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι Πόντιοι προσπάθησαν ν' απειλήσουν τους Ηπειρώτες στο πρώτο ημίχρονο τόσο με το σουτ του Μπρίτο στο 21ο λεπτό, όσο κυρίως με την προσπάθεια του Βραζιλιάνου στο 42ο καθώς σταμάτησε στο δοκάρι.

Τα δεδομένα στο ματς άλλαξαν στο 71ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο Πορτουλίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο ΠΑΣ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα κι άνοιξε το σκορ με τον Παμλίδη στο 78ο λεπτό.

Ο Κρίζμαν ύστερα από δυο λεπτά (80') νίκησε τον Πολίτη και έκανε το 2-0, ενώ το τελικό σκορ (3-0) διαμόρφωσε ο Λεό με σουτ στο 84ο λεπτό. Η ομάδα των Ιωαννίνων πέρασε μόνη στη δεύτερη θέση, σε απόσταση δυο βαθμών από την κορυφή όπου βρίσκεται ο Απόλλων Σμυρνης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Σκόνδρας, Αποστολόπουλος, Λιάσος, Σιόντης, Ξύδας, Λεό, Νάουμετς, Παμλίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν, Πουρτουλίδης, Καλογέτης, Λουφάκης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

Δόξα Δράμας – Παναχαϊκή................ 1-1 (4' αυτ. Ρουγκάλας - 54' Κολ)

Πλατανιάς - Απόλλων Σμύρνης.......... 0-1 (59' Μαρκόβσκι

Λεβαδειακός - Απόλλων Λάρισας .......2-0 (43' Ιωαννίδης, 92' Κοζορώνης)

Εργοτέλης - Καραϊσκάκης ....................4-2 (13' Μπουτσάκης, 20' Προβιδάκης, 23' Κουατέγκ, 94' Έφορντ - 31' Χατζηστραβός, 75' Ψιάνος)

Κέρκυρα – Χανιά................................. 0-2 (22' Τζιώρας, 52' Κουσκουνάς)