Στραβοπάτησε πάλι ο Εργοτέλης

clock 00:14 | 19/12/2013

Ξέχασε να κερδίζει ο Εργοτέλης.Οι κιτρινόμαυροι έμειναν για 5ο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη καθώς παρχώρησαν ισοπαλία 2-2 στον Απόλλωνα ,μέσα στο Παγκρήτιο.
Το γκολ του Μπαντιμπανγκά, στο 16ο λεπτό, έδωσε στον Εργοτέλη τη ψευδαίσθηση ότι θα τερμάτιζε την κακοδαιμονία του, την Τετάρτη (18/12), αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Πετρόπουλο, που εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή του αγώνα (αν και είχε να σκοράρει από τις 15 Σεπτεμβρίου...), βρίσκοντας δίχτυα τόσο στο 18ο λεπτό, με δυνατό βολέ, όσο και στο 43ο, με συρτό σουτ. Η ομάδα του Πετράκη ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+3'), με καταπληκτικό φάουλ του Πελέ, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο με εξάιρρεση το σουτ τπου Μπαντιμπανγκά στο 49΄ δεν απείλησε ιδιαίτερα την  εστία του Τζόρβα

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Τζανακάκης, Πίτσος, Γιοβάνοβιτς, Μεχία, Καρντόζο (46΄Αναστασάκος), Βερπακόφσκις (55΄Χαλκιαδάκης), Μπουχαλάκης (88' Χαντί), Πελέ, Μπαντιμπανγκά, Διαμαντάκος.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Τζόρβας, Χατζηζήσης, Δεληζήσης, Κανακούδης, Κόρμπος, Παντελιάδης, Πετρόπουλος (90+2' Παπαζαχαρίας), Αλβάρεζ, Μίνγκας, Φαρινόλα (81' Μπάρκογλου), Τσοκάνης.

ΠΕΤΡΑΚΗΣ΄΄Το άγχος και οι συχνές διακοπές΄΄

Στην πίεση για το αποτέλεσμα, την σφικτή άμυνα του Απόλλωνα και τις συνεχείς διακοπές του ματς στο δεύτερο ημίχρονο απέδωσε την ισοπαλία στο Παγκρήτιο ο Γιάννης Πετράκης.
Ο τεχνικός του Εργοτέλη στη συνέντευξη Τύπου μετά το 2-2 με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» τόνισε ότι η ομάδα του δεν έχει ρέντα στις τελευταίες αγωνιστικές αλλά ελπίζει ότι η τύχη της θα αλλάξει στη συνέχεια.
«Θέλαμε πολύ να νικήσουμε και ξεκινήσαμε πολύ καλά.
Στο πρώτο ημίχρονο κατά διαστήματα παίξαμε πολύ καλά απέναντι σε μια ομάδα που ξέραμε ότι παίζει μαζική άμυνα. Βάλαμε δύο ωραία γκολ. Θα γίνουμε γραφικοί, αλλά ο αντίπαλός μας, χωρίς ευκαιρίες, από δύο στημένες φάσεις μας έβαλε δύο γκολ. Το σημαντικό είναι ότι ισοφαρίσαμε στο ημίχρονο», ξεκίνησε ο Πετράκης και συνέχισε:
«Δυστυχώς στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαμε την εικόνα του πρώτου, αλλά χάσαμε μια κλασική ευκαιρία με τον Μπαντιμπανγκά. Τελικά έπαιξαν ρόλο τρία πράγματα. Το πρώτο είναι το άγχος και η πίεση για το αποτέλεσμα. Το δεύτερο η μαζική άμυνα και η αυτοπεποίθηση του αντιπάλου.
Το τρίτο οι πολλές διακοπές στον αγώνα που δεν μας άφησαν να παίξουμε. Αυτό σίγουρα δεν πάει το ποδόσφαιρο μπροστά. Όσον αφορά το fair play, δεν θα ξαναπαίξουμε εκτός και εάν ο διαιτητής αποφασίσει να διακόψει το ματς. Η τελική αποτίμηση είναι ότι ήρθαμε ισόπαλοι σε ένα ματς στο οποίο ήμασταν καλύτεροι».
Όσον αφορά την έλλειψη τύχης στα τελευταία ματς ο Πετράκης σχολίασε:
«Αυτό έχει να κάνει και με την ικανότητα του αντιπάλου και τους δικούς μας παίκτες. Ίσως και η έλλειψη ρέντας. Πιστεύω ότι αυτή θα μας επιστραφεί διότι αυτή η ομάδα το αξίζει. Κάναμε λάθη. Σε αυτά δουλεύουμε κάθε μέρα στην προπόνηση. Όμως η μπάλα μπορεί να μην πάει στα πόδια του Πετρόπουλου, αλλά κάποιου άλλου και να διώξει».
Σάντσεζ: «Οι παίκτες τα δίνουν όλα»
Ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών του και το τελικό αποτέλεσμα στο Παγκρήτιο εμφανίστηκε ο Λόρι Σάντσεζ.
Ο Βορειοϊρλανδός τεχνικός αποβλήθηκε στο 72' του ματς, όταν υπήρξε ένταση ανάμεσα στους δύο πάγκους για φάση στην οποία οι φιλοξενούμενοι θεώρησαν ότι δεν τηρήθηκε το fair-play.
Ο Σάντσεζ παραδέχτηκε ότι έχασε την ψυχραιμία του στο συγκεκριμένο σημείο.
«Έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι και νομίζω ότι το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Στην Ελλάδα γίνονται πολλά φάουλ και συζητήσεις για το αν η μπάλα πρέπει να βγει έξω. Θέλω να πω στους παίκτες μου να πειθαρχούν στα σφυρίγματα των διαιτητών. Το ίδιο θα ζητήσω να κάνουν και οι ομάδες που θα αντιμετωπίσουμε.
Αυτό που γίνεται, κάθε φορά που πέφτει ένας παίκτης να μένει έξω πρέπει να σταματήσει. Γι' αυτό έχασα την ψυχραιμία μου και αποβλήθηκα. Θα πω στους παίκτες να συνεχίζουν μέχρι να σφυρίξει ο διαιτητής», είπε ο Σάντσεζ και συνέχισε αναφερόμενος στο αήττητο σερί της ομάδας του:
«Το γεγονός ότι παραμένουμε αήττητοι οφείλεται σ' εμένα και τον συνεργάτη μου Στιβ Κωνσταντινίδη, όμως το πιο σημαντικό είναι ότι οι παίκτες ακούνε αυτά που λέμε και τα δίνουν όλα. Είναι αποτέλεσμα ομαδικής προσπάθειας και γι' αυτό είμαστε αήττητοι σε πέντε αγώνες.
Ξεκινήσαμε άσχημα, αργήσαμε να μπούμε στο ματς. Μετά προηγηθήκαμε με δύο γκολ του Πετρόπουλου και μας ισοφάρισαν με ένα καταπληκτικό φάουλ. Αν δείτε το ματς με τον ΠΑΟΚ θα διαπιστώσετε ότι είναι δύσκολο να βάλεις γκολ στον Τζόρβα. Στο δεύτερο ημίχρονο ίσως είχαμε καλύτερες ευκαιρίες, αλλά τελικά το αποτέλεσμα είναι δίκαιο».