Στην κορυφή η Μπαρτσελόνα με χατ-τρικ Μέσι (video)

clock 00:20 | 10/11/2019

Η Μπαρτσελόνα ήταν για άλλη μια φορά μέτρια, αλλά είχε τον Λιονέλ Μέσι να εκμεταλλεύεται κάθε στατική φάση και έφτασε στη νίκη απέναντι στη Θέλτα με 4-1. Ο Αργεντινός άσσος πήρε την ομάδα του από το χέρι και την ξανάφερε στην κορυφή, όπου είχε βρεθεί μόνη για λίγη ώρα η Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Μέσι άνοιξε το σκορ με πέναλτι και «απάντησε» στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον ίδιο τρόπο στον Ολάθα, ο οποίος είχε ισοφαρίσει με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ. Στο 48΄ ο απίστευτος Αργεντινός ξανάστησε την μπάλα περίπου στο ίδιο σημείο και ανάγκασε τον Μπλάνκο να τη μαζέψει για τρίτη φορά από τα δίχτυα του, φτάνοντας στο χατ-τρικ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 85΄ ο Μπουσκέτς, διώχνοντας κάθε άγχος αφού η ομάδα της Γαλικίας ήταν επιθετική και είχε ευκαιρίες για να μειώσει.