Σπουδαία εκτός έδρας νίκη του ΟΦΗ, 3-0 τον Αιγινιακό

clock 16:52 | 07/03/2018

Ο ΟΦΗ κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση νίκησε εκτός έδρας τπον Αιγινιακό με 3-0 και πλησίασε στους 2 βαθμούς τον πρωτοπόρο της Football League, που  έφερε ισοπαλία στην έδρα της Καλλιθέας.
Σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τον ΟΦΗ. Ήταν μόλις στο 6ο λεπτό, όταν οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με εξαιρετικό τρόπο στην κόντρα επίθεση και κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ. Ο Νάστος έδωσε στον Βουό, αυτός «πέταξε» στον Κουτσιανικούλη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από δεξιά και αφού έδωσε στον επερχόμενο Μάνο, ο τελευταίος με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-1. Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Αιγινιακός είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά... μόνο αυτό. Οι Κρητικοί ήλεγχαν την αναμέτρηση και μάλιστα στο 33' έφτασαν κοντά στο 0-2, όταν πάλι ο Μάνος από πάσα του Κουτσιανικούλη, έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η ομάδα της βόρειας Πιερίας δυσκολευόταν σε μεγάλο βαθμό να παράξει τελική και στο πρώτο μέρος η μοναδική του άξια αναφοράς ευκαιρία καταγράφηκε στο 38', όταν το σουτ του Γκατσολάρι κόντραρε στο σώμα του Κομεσίδη.
Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ μπήκε ακόμη πιο δυνατά και στο 49ο λεπτό σημείωσε δεύτερο γκολ. Οι ρόλοι σε σχέση με το πρώτο τέρμα αντιστράφηκαν. Ο Μάνος αυτή τη φορά πέρασε στον Κουτσιανικούλη, ο οποίος με εξαιρετικό, δυνατό σουτ με το δεξί μέσα από την περιοχή έκανε το 0-2. Ακολούθησαν πολλές χαμένες ευκαιρίες για τους Ηρακλειώτες, αρκετές εκ των οποίων ήταν κλασικές. Στο 64' ο Μάνος είχε δοκάρι, στο 65' το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ, στο 80' ο Κουτσιανικούλης σούταρε, αλλά ο Καραγκιόζης έδιωξε με το σώμα, ενώ ο Μάνος απείλησε και στο 89' με σουτ έξω από την περιοχή.
Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν καταφανέστατα καλύτερη και έφτασε και σε τρίτο γκολ στο 92', όταν από γύρισμα του Μπολάκη από αριστερά, ο Πουρτουλίδης με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 0-3, που έμεινε μέχρι τέλους.
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Καραγκιόζης, Ανδρικόπουλος (54' Χότζιτς), Βλάχος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Γκατσολάρι, Πέριτς, Ζούρκος, Παπαδόπουλος, Πολύζος, Σοφιάνης (69' Κούστα).
ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μπολάκης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Παπαστεριανός, Νάστος (76' Βαφέας), Κουτσιανικούλης, Ντίνας (68' Κοέλιο), Μάνος, Βουό (59' Πουρτουλίδης).
Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), Κεσίσογλου (Πέλλας)