Σούπερ Λιγκ: Αστέρας Τρίπολης - Ατρόμητος 1-0

clock 17:39 | 21/11/2015

Σημαντική νίκη με την οποία παραμένει στις πρώτες θεσεις της Super League πέτυχε  ο Αστέρας Τρίπολης, καθώς στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, επικράτησε 1-0 του Ατρομήτου (σ.σ. που διατηρείται στις τελευταίες θέσεις), χάρη στο γκολ του Φερνάντες στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απέκτησε την υπεροχή στην μεσαία γραμμή, με τον ιδιαίτερα δραστήριο Ναπολεόνι να παίρνει αρκετές πρωτοβουλίες. Ωστόσο οι δύο ομάδες αποδείχθηκαν αναποτελεσματικές στην επιθετική λειτουργία, καθώς στο πρώτο 45λεπτο, σημειώθηκαν δύο καλές φάσεις. Αρχικά, στο 18ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν κοντά στο γκολ, αλλά ο Μπαντής μπλόκαρε το σουτ του Λε Ταλέκ στην κίνηση, από την σέντρα του Κούρου από την αριστερή πτέρυγα, ενώ στο 30ο λεπτό, ο Ιγκλέσιας σέντραρε, ο Μάσα στόπαρε την μπάλα και σούταρε δυνατά, αλλά ο Γκορμπούνοφ απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ακόμη περισσότερο, καθώς οι δύο προπονητές, έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση στην αμυντική τακτική. Σε μία από τις ελάχιστες αξιόλογες φάσεις, στο 65ο λεπτό, ο Ναπολεόνι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και απέναντι στον Μπαντή, αλλά ο Ζησόπουλος με εντυπωσιακή προβολή, κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα την κατάλληλη στιγμή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πίεσαν τους παίκτες του Ατρομήτου σε μία ύστατη προσπάθεια να φτάσουν στο γκολ και τελικά τα κατάφεραν στο 86ο λεπτό όταν ο Φερνάντες με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκορμπούνοφ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.