Σέλτικ - Ρέιντζερς 4-0: Θρίαμβος των πρωταθλητών - Δεν σκόραρε ο Γιακουμάκης (βίντεο)

ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ
 clock 17:24 | 03/09/2022

Η Σέλτικ πήρε το ντερμπι κόντρα στη Ρέιντζερς με εντυπωσιακό τρόπο,, επικρατώντας με 4-0, καθαρίζοντας από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη. Ο Άγγελος Ποστέκογλου πέρασε τον Γιώργο Γιακουμάκη ως αλλαγή στο πέμπτο λεπτό, λόγω τραυματισμού του Κιόγκο Φουρουχάσι.

Οι γηπεδούχοι άνοξαν στο σκορ στο όγδοο λεπτό με τον Λίελ Αμπάντα, ο Ζότα στο 32ο λεπτό διπλασιάσε τα τέρματα των Κελτών και οκτώ λεπτά μέτα ο Αμπάντα έκανε το 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρέιντζερς προσπάθησε να πάρει κάτι από το παιχνίδι δίχως όμως αποτέλεσμα, αντίθετα οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα ακόμα γκολ με τον Τέρνμπουλ στο 78'.

Για την ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ αγωνίστηκε βασικός ο Αντόνιο Τσόλακ στο 60ο λεπτό, αντί του Μορέλος.

Σέλτικ: Χαρτ, Γιουράνοβιτς, Κάρτερ - Βίκερς, Στάρφελτ (57' Ζενζ), Τέιλορ, Οράιλι (72' Τούρνμπουλ), ΜακΓκρέγκορ, Χατάτε (73' Μοόι), Αμπάντα (73' Μαέντα), Φουρουχάσι (5' Γιακουμάκης), Ζότα.

Ρέιντζερς: ΜακΛάφιν, Ταβερνιέ, Γκόλντσον, Σαντς, Μπάρισιτς, Ντέιβις, Λούντστραμ (78' Ράιαν Τζακ), Κεντ (78' Σάκαλα), Καμάρα (46' Ράιτ), Τίλμαν (60' Άρφιλντ), Τσόλακ (60' Μορέλος).

Έβερτον – Λίβερπουλ 0-0: Την έσωσε το VAR (βίντεο)

ΟΦΗ: Με πολλές απουσίες στο Βόλο- 19 παίκτες στην αποστολή