Roland Garros: Πάλεψε, αλλά δεν άντεξε ο Τσιτσιπάς - Πρωταθλητής ο Τζόκοβιτς με 3-2(vid)

clock 20:31 | 13/06/2021

Παρά το ιδανικό ξεκίνημα, όταν προηγήθηκε με 2-0 σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να συνδυάσει τον πρώτο τελικό grand slam στην καριέρα του με τον τίτλο του Roland Garros. Το Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Νόβακ Τζόκοβιτς, στον έκτο τελικό του στο γαλλικό Όπεν, αντέδρασε, πήρε τα επόμενα τρία σετ, με «μάχη» πάντως στο 5ο απέναντι στον Έλληνα τενίστα, και με 6-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4 (3-2 )αύξησε σε 19 τους grand slam τίτλους του.

To ξεκίνημα του Τσιτσιπά στο παιχνίδι ήταν πραγματικά εκρηκτικό. Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν άπιαστος αρχικά στα γκέιμ όπου σέρβιρε ο ίδιος, όμως ακόμα και όταν ο Τζόκοβιτς έκανε το πρώτο μπρέικ του αγώνα, ο Στέφανος απάντησε άμεσα στέλνοντας το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί, ύστερα από μια τιτάνια μάχη, ο Έλληνας ήταν αυτός που επικράτησε (με 8-6) για να προηγηθεί με 1-0 σετ.

Με την ψυχολογία στα ύψη, ο Τσιτσιπάς στη συνέχεια έπαιξε αναμφίβολα το καλύτερο σετ του σε ολόκληρο το τουρνουά. Ελάχιστα αβίαστα λάθη και τρομερές άμυνες, έφεραν δύο ακόμη μπρέικ για τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα όλων των εποχών, με τον Τζόκοβιτς απλά να μην έχει απαντήσεις. Το 6-2 με το οποίο κέρδισε το σετ ο Στέφανος αντικατοπτρίζει την πλήρη ανωτερότητά του.

Κάπου εκεί, όμως, η ροή του αγώνα άλλαξε. Και αυτό δε συνέβη επειδή ο Τζόκοβιτς ανέβασε απόδοση, αλλά διότι αυτή του Τσιτσιπά έπεσε κατακόρυφα. Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης δεν πτοήθηκε ψυχολογικά από τα δύο πρώτα χαμένα σετ και συνέχισε να παίζει στο ίδιο επίπεδο. Αντίθετα ο Έλληνας άσος έδειξε τα πρώτα σημάδια κόπωσης, έχασε τον ρυθμό του και μοιραία και το σετ.

Το αυτό και στο τέταρτο, όπου ο Τσιτσιπάς ήταν λιγότερο καλός ακόμα και σε σχέση με το αμέσως προηγούμενο σετ. Είναι χαρακτηριστικό ότι το τρίτο σετ κρίθηκε σχεδόν σε μία ώρα αγώνα, ενώ για το τέταρτο ο μεγάλος Σέρβος χρειάστηκε μόλις κάτι περισσότερο από μισή ώρα. Το παιχνίδι πλέον ξεκινούσε ξανά από την αρχή.

Όλα θα κρίνονταν στο πέμπτο και τελευταίο σετ, εκεί όπου ο Τζόκοβιτς έκανε τη... ζημιά στο 1-1, κάνοντας το μπρέικ στο σερβίς του Στέφανου και παίρνοντας προβάδισμα με 3-1 στα γκέιμ. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι δύο τενίστες κρατούσαν το σερβίς τους, όμως ο Τσιτσιπάς έπρεπε να κάνει πάση θυσία μπρέικ για να μείνει «ζωντανός» στο ματς.

H στιγμή αυτή δεν ήρθε ποτέ, καθώς με το σκορ στο 5-4 υπέρ του Σέρβου, το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης κράτησε το σερβίς του και κατέκτησε το 2ο Roland Garros και 19ο Grand Slam της καριέρας του. Παρ' όλα αυτά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέδειξε ότι ανήκει στην ελίτ του παγκόσμιου τένις και είναι ο μοναδικός από τη λεγόμενη «Next Gen» που μπορεί να απειλήσει τους «Big 3» (Τζόκοβιτς, Ναδάλ, Φέντερερ) του αθλήματος.

Αγγλία - Κροατία 1-0: Ο Στέρλινγκ έσπασε την παράδοση!(vid)

Μαραθώνιος Κρήτης: Πρωτιές για Σηφάκη και Πευκιανάκη