Roland Garros: Ο Ναδάλ απέκλεισε τον Τζόκοβιτς και πέρασε στα ημιτελικά!

ΡΑΦΑ ΝΑΔΑΛ
 clock 09:37 | 01/06/2022

Μετά από ένα συγκλονιστικό προημιτελικό, ο Ράφαελ Ναδάλ απέκλεισε το Νόβακ Τζόκοβιτς από τη συνέχεια του Roland Garros και με 3-1 σετ (6-2, 4-6, 6-2, 7-6(4) πήρε το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς και οδεύει ολοταχώς προς την κατάκτηση του 22ου Grand Slam!

Η 59η μάχη ανάμεσα στους δύο κορυφαίους τενίστες ήταν μία ακόμη μοναδική παρτάσταση. Ο Ισπανός κατάφερε τελικά να πανηγυρίσει μετά από τέσσερα σετ και να παίρνει «εκδίκηση» από το «Νολε» για την ήττα του στον περυσινό ημιτελικό του γαλλικού όπεν, «σφραγίζοντας» την παρουσία του στον 15ο ημιτελικό του του Roland Garros!

Ο «βασιλιάς» της χωμάτινης επιφάνειας κυνήγησε κάθε μπάλα, έκανε σπουδαίο ματς απέναντι στον υπερασπιστή του τίτλου και τα ξημερώματα της Τετάρτης (1η Ιουνίου) έφτασε στην τεράστια νίκη επί του νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, που πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για να στείλει τον αγώνα σε 5ο σετ, αλλά «λύγισε» στο τάι μπρέικ του 4ου.

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 5-2 στο 4ο σετ, ο Ναδάλ κατάφερε να «επιστρέψει» και ν΄ αποδείξει γιατί θεωρείται ο «βασιλιάς του χώματος» και γιατί δεν το βάζει ποτέ κάτω, παρά τα όποια προβλήματα μπορεί να βρει μπροστά του.

Τελικά μετά από 4 ώρες και 11 λεπτά σημείωσε την 12η σερί νίκη του σε Grand Slam διοργανώσεις μέσα στο 2022 και την Πέμπτη (2/06) θ΄ αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ, σε έναν σπουδαίο ημιτελικό στην «Πόλη του Φωτός», απέχοντας, πλέον, δύο νίκες από το 22ο Major τίτλο του.

Ο Ναδάλ αν και προερχόταν από αγώνα 4.5 ωρών με τον Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ πριν από μερικά 24ωρα και παρότι την ερχόμενη Παρασκευή “ κλείνει” τα 36 του χρόνια, έδωσε μία ακόμη απάντηση σ΄ εκείνους που πίστευαν ότι δεν θ΄ άντεχε απέναντι στον πιο «φρέσκο» Τζόκοβιτς, αναγκάζοντας γι΄ άλλη μια φορά το κοινό του «Philippe Chatrier» να τον αποθεώσει.

Δεν τα παράτησε ποτέ στο ματς, ακόμη κι όταν ο Σέρβος έδειχνε να βρίσκει το ρυθμό του στο 4ο σετ κι έμοιαζε να «αγκαλιάζει» τη νίκη και την ισοφάριση.

Στο σημείο εκείνο ο κάτοχος 21 Grand Slam τροπαίων και πολυνίκης του τουρνουά έκανε μία ακόμη «κατάθεση ψυχής» στο κορτ, άντεξε στην πίεση του ματς κι έφτασε σε μία σπουδαία ανατροπή.

Τελείωσε τον αγώνα με 57 winners έναντι 48 του αντιπάλου του και με 43 αβίαστα λάθη έναντι 53 του Τζόκοβιτς, φτάνοντας στην 110η νίκη της καριέρας του στη διοργάνωση (110-3).