Roland Garros: Άνετη πρόκριση του Τσιτσιπά, 3-0 τον Ίμερ σε μιάμιση ώρα!

ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ
 clock 00:25 | 29/05/2022

Καταπληκτικός ήταν ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο τρίτο παιχνίδι του στο Roland Garros. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, νούμερο 4 στον κόσμο, κυριάρχησε ολοκληρωτικά  του 23χρονου Σουηδού Μίκαελ Ίμερ, νο.95, επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση με 3-0 σετ και πήρε με... στυλ το εισιτήριο για τη φάση των 16 του γαλλικού όπεν.

Ο 19χρονος Χόλγκερ Ρούνε θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στους «16» του Roland Garros, καθώς επικράτησε του Ούγκο Γκαστον με 3-0 σετ (6-3, 6-3, 6-3).

Ο Τσιτσιπάς, έπειτα από δύο δύσκολες και ιδιαίτερα κοπιαστικές νίκες στους πρώτους δύο γύρους του Roland Garros, έκανε επίδειξη δύναμης και καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τον Ίμερ με 6-2, 6-2, 6-1. Χρειάστηκε μόλις μιάμιση ώρα για να τα καταφέρει και να πάρει σημαντικές ανάσες πριν από την επερχόμενη φάση στη 16άδα είτε με τον 19χρονο Δανό Χόλγκερ Ρούνε (νούμερο 40), είτε με τον 21χρονο Γάλλο Ούγκο Γκαστόν (νούμερο 74).

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επέβαλε ολοκληρωτικά το παιχνίδι του στο πρώτο σετ και με δύο μπρέικ για το 3-2 και το 5-2, έφτασε σε μια άνετη και ξεκούραστη επικράτηση με 6-2 έπειτα από μόλις 29 λεπτά. Ίδιο σκηνικό παίχθηκε και στο δεύτερο σετ με τον Έλληνα πρωταθλητή και πάλι να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα. Και σαν σε επανάληψη του πρώτου σετ, ο Τσιτσιπάς έκανε δύο μπρέικ ξανά για το 3-2 και το 5-2 προτού τελειώσει το σετ με ευκολία και στυλ έπειτα από 31 λεπτά. Χρειάστηκε μια ώρα για να φτάσει σε ένα ξεκούραστο 2-0.

Το κυριαρχικό παιχνίδι του Τσιτσιπά προκάλεσε εκνευρισμό και απογοήτευση στον Ίμερ που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Έλληνα άσου, ο οποίος ήταν άπιαστος. Έκανε μεμιάς μπρέικ και στο τρίτο σετ (1-0), ακολούθησε ένα νέο μπρέικ για το 3-0 και έκλεισε με συνοπτικές διαδικασίες το ματς στο 6-1.