Προκριματικά Euro 2020: "Εξάσφαιρη" Ιταλία, "καθάρισε" ο Μοράτα για Ισπανία

clock 00:02 | 27/03/2019

Το "2 στα 2" στον 10ο προκριματικό όμιλο του Euro 2020 που συμμετέχει η Εθνικη Ελλάδας έκανε το βράδυ της Τρίτης η Ιταλία, με την φρέσκια και ανανεωμένη Ιταλία του Ρομπέρτο Μαντσίνι να διαλύει με 6-0 το Λίχτενσταϊν στο "Ταρντίνι", σε ένα ματς που ο Φάμπιο Κουαλιαρέλα έγινε ο γηραιοτερος σκόρερ στην ιστορία της "σκουάντρα ατζούρα".
Χάρη σε δύο γκολ του Μοράτα η Ισπανία πήρε τη νίκη στην Μάλτα με 2-0 κόντρα στην ομώνυμη εθνική ομάδα ενώ απίστευτες συγκινήσεις προσέφεραν τα Ελβετία-Δανία και Νορβηγία-Σουηδία.

Η Ελβετία βρέθηκε να προηγείται 3-0 στο 76ο λεπτό όμως η Δανία πέτυχε τρία γκολ από το 84' μέχρι το 93 και "τσίμπησε" το βαθμό της ισοπαλίας ενώ ίδιο σκορ (3-3) είχαμε και στο Νορβηγία-Σουηδία, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αμφότερες στις καθυστερήσεις!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στα ματς της Τρίτης:

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Ιρλανδία - Γεωργία ...............1-0 (36' Χούριχεϊν)
Ελβετία - Δανία .....................3-3 (19' Φρόιλερ, 66' Γκρανίτ Τζάκα, 76' Εμπολό / 84' Γιόργκενσεν, 88' Γκίτκαερ, 90+3' Ντάλσγκααρντ )

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Μάλτα - Ισπανία ......................0-2 (31' 73'  Μοράτα)
Νορβηγία - Σουηδία ................3-3 (41' Γιόνσεν, 59' Κινγκ, 90+7' Καμαρά / 70' Κλάεσον, 87' 90+1' Κουάισον)
Ρουμανια - Νήσοι Φερόε ........4-1 (26' Ντέακ, 29' 33' Κεσέρου, 63' Πούσκας / 40' πεν. Ντάβιντσεν)

1ΟΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Αρμενία - Φινλανδία........  0-2 (14' Γένσεν, 78' Σόιρι)
Βοσνία - Ελλάδα.............. 2-2 (10' Βίστσα, 15' Πιάνιτς / 64' πεν. Φορτούνης, 85' Κολοβός)
Ιταλία - Λίχτενσταϊν......... 6-0 (17' Σένσι, 32' Βεράτι, 35' πεν. 45+3' πεν Κουαλιαρέλα, 69' Κέαν, 76' Παβολέτι)