Premier League: Πέντε δοκάρια η Μπράιτον, νίκη η Γιουνάιτεντ στο 99’

Premier League
 clock 18:21 | 26/09/2020

Από την… Κόλαση στον Παράδεισο βρέθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον αγώνα με αντίπαλο την Μπράιτον στο ανατολικό Σάσεξ για την 3η αγωνιστική της Premier League. Οι «κόκκινοι διάβολοι» αν και βρέθηκαν πολύ κοντά σε ένα νέο αρνητικό αποτέλεσμα στην κατηγορία, μετά την ήττα τους από την Κρίσταλ Πάλας την περασμένη εβδομάδα, τελικά κέρδισαν 3-2 την αντίπαλό τους με πέναλτι στο 90’+10’ των καθυστερήσεων. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη στον φετινό θεσμό για τους «κόκκινους διαβόλους», οι οποίοι σε ακόμα ένα παιχνίδι προβλημάτισαν με την εμφάνισή τους.

Οι «γλάροι», που είχαν και πέντε δοκάρια στο ματς (!), άνοιξαν το σκορ στο 40’ με πέναλτι του Μόπεϊ, πριν η Γιουνάιτεντ ισοφαρίσει τρία λεπτά αργότερα (43') με αυτογκόλ του Ντανκ, ενώ στο 55’ ήρθε και η ανατροπή για τους «κόκκινους διαβόλους» (1-2) με το τέρμα που σημείωσε ο Ράσφορντ. Η Μπράιτον ευτύχησε να φτάσει στην ισοφάριση στο 95’ με τον Μαρτς (2-2), αλλά τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι είχαν τελικά οι φιλοξενούμενοι.

Στο 100’ (90’+10’) ο διαιτητής Κρις Κάβανακ καταλόγισε πέναλτι (έπειτα από εξέταση του VAR) για χέρι του Νιλ Μόπεϊ μέσα στην περιοχή και ο Μπρούνο Φερνάντες νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρε για το 2-3.

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (26/9)

Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (40’ πέν. Μόπεϊ, 95’ Ματς – 43’ αυτ. Ντανκ, 55’ Ράσφορντ, 90’+10’ πέν. Μ. Φερνάντες)

17.00: Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον
19.30: Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον – Τσέλσι
22.00: Μπέρνλι – Σαοιυθάμπτον.