Premier League: Νίκη στις καθυστερήσεις η Μάντσεστερ Σίτι, νίκες για Τότεναμ και Γουέστ Χαμ

Μαντσεστερ σιτι Αρσεναλ
 clock 10:31 | 02/01/2022

Την ενδέκατη σερί νίκη της στην Premier League πανηγύρισε η Μάντσεστερ Σίτι, που χάρη σε γκολ του Ρόδρι στις καθυστερήσεις επιβλήθηκε με 2-1 επί της Άρσεναλ στο "Έμιρεϊτς" του Λονδίνου, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής και παράλληλα έκανε ποδαρικό στο νέο έτος.

Οι "κανονιέρηδες", οι οποίοι ζήτησαν στο 10' πέναλτι σε ανατροπή του Όντεγκααρντ από τον Έντερσον, προηγήθηκαν λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με το γκολ του Σάκα, το οποίο ήταν το πρώτο στην Premier League για το 2022.

Από την πλευρά τους, οι "πολίτες" κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Τζάκα τράβηξε τη φανέλα του Μπερνάρντο Σίλβα, με αποτέλεσμα ο παίκτης της Σίτι να ανατραπεί μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Στούαρτ Άτγουελ, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, να καταλογίσει την εσχάτη των ποινών. Ο Μαχρέζ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και "έγραψε" το 1-1.

Στην αμέσως επόμενη  φάση ο Άκε έσωσε τη Σίτι πάνω στη γραμμή και στην επαναφορά ο Μαρτινέλι αστόχησε σε κενή εστία, ενώ στο επόμενο λεπτό η Άρσεναλ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκάμπριελ.

Η Σίτι πίεσε και δικαιώθηκε στο 93' με το γκολ του Ρόδρι.

Σημαντική νίκη στην εκπνοή πέτυχε η Τότεναμ κόντρα στην Γουότφορντ με 1-0. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάντσες έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τους Λονδρέζους. Νίκη πένταδας σημείωσε και η Γουέστ Χαμ εις βάρος της Κρίσταλ Πάλας με 3-2.