Ποδόσφαιρο: Γκέλα Γιούχτα και ΠΟΑ στα μπαράζ ανόδου

ΠΟΑ
 clock 20:51 | 28/05/2023

Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Γιούχτας με τον Τηλυκράτη Λευκάδας στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου στη Σούπερ Λιγκ 2.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να βρεθούν πίσω στο σκορ στο 61' από το γκολ του Ζδράβου. Εννέα λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση για τον Γιούχτα. Ο Βρεττός εκτέλεσε κόρνερ, ο Γκίνη πήδηξε πιο δυνατά απ’ όλους και με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε για την ομάδα του Νίκου Σουργιά, με το 1-1 να μένει μέχρι το φινάλε.

Γιούχτας: Κόλλιας, Γελαδάρης, Γιαλούσης, Τζανής, Αργκιλέσι (69′ Κοντογιάννης), Κίσσας, Ροβίθης, Ψαρράς, Βρεττός (90′ Αζίζι), Γκίνη (90′ Στακάκης), Δωματάς (78′ Δασκαλάκης)

Τηλυκράτης: Παρδαλός, Γιαννιώτης, Μπεκατώρος, Παπανίκου, Τακίδης, Ζδράβος (89′ Κατσής), Κάρλος (79′ Σκιαδάς), Τεγούσης, Τόσκα, Γκουντρουμπής (89′ Κυριάκης), Περιστέρης (67′ Νιφορόπουλος)

Ρεπό: Κοζάνη

ΠΟΑ μπήκε στη διαδικασία των μπαράζ ανόδου στη Γ' Εθνική αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας τον Γρανίτη, αλλά δεν κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί.

Η ομάδα του Μηνά Πίτσου ήταν καλύτερη, έχασε ευκαιρίες, αλλά έμεινε στο 1-1 και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς.

Ο ΠΟΑ προηγήθηκε στο 34ο λεπτό με τον Τόμας και τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτσαν στην ισοφάριση με τον Παπαδάκη να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Στο 62′ υπήρξε μία φάση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες για πέναλτι που καταλόγισε ο Καλυβιανάκης για τον ΠΟΑ σε μαρκάρισμα του Κατσαρού στον Κεφαλούκο. Τελικά μετά από πεντάλεπτη διακοπή πήρε την απόφαση πίσω και το ματς ξεκίνησε ξανά εν μέσω έντασης.

Κίτρινες Κάρτες: Μποντούρι (8′), Αρμόα (29′), Ρουσάκης (56′), Παπασπύρος (57′), Κερμενίδης (65′), Μπεριάδης (90+10′).

Διαιτητής: Καλυβιανάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Βαρβαντάκης (Ρεθύμνου) – Διονύσης (Ρεθύμνου)

Γρανίτης (Τάκης Διακάκης): Τερεζάκης, Κολομπάκης Α. (84′ Μεγαλακάκης), Κατσαρός, Στεφανίδης Ηλ., Πατρικάκης, Παπακαστρήσιος, Ρουσάκης (84′ Στεφανίδης Στ.), Νάστο, Κολομπάκης Σπ. (80′ Κοκάκης), Μποντούρι (90+5′ Κελάκης), Παπαδάκης 90+5′ Μπεριάδης).

ΠΟΑ (Μηνάς Πίτσος): Ρουμπάκης I., Λουμπάκης, Ρουμπάκης Μ., Δαμιανάκης, Παπασπύρος (57′ Κεφαλούκος), Κερμενίδης, Καϊμακαμούδης,  Αρμόα (86′ Γιακουμάκης), Σφυρογιαννάκης, Κασσωτάκης, Iκεότσα.

* Ρεπό: ΕΠΣ Λασιθίου

Beach Volley Nations Cup Ηράκλειο: Ιταλία και Γαλλία πήραν την πρόκριση στην τελική φάση (ΦΩΤΟ)

Roland Garros: Τσιτσιπάς... από ατσάλι στον β' γύρο-Αποκλείστηκε η Σάκκαρη