Περού-Βραζιλία 0-1: Δεν έπιασαν τα μάγια (βίντεο)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ
 clock 16:14 | 13/09/2023

Στα τελευταία λεπτά κατάφερε η Βραζιλία να λυγίσει την αντίσταση του Περού και να πάρει τη νίκη με 1-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2026. Η Νότια Αμερική είναι η πρώτη ζώνη που ξεκινά την πορεία προς το Παγκόσμιο Κύπελλο στις Ηνωμένες Πολιτείες, τον Καναδά και το Μεξικό, το πρώτο Μουντιάλ με 48 ομάδες.

Η «Σελεσέαο» νίκησε στο «Estadio Nacional» της Λίμα με γκολ στο 89ο λεπτό με χρυσό σκόρερ τον Μαρκίνιος. Ο κεντρικός αμυντικός της Παρί Σεν-Ζερμέν βρήκε δίχτυα με γυριστή κεφαλιά από τη γωνία της μικρής περιοχής, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Νεϊμάρ. Να σημειωθεί ότι για το Περού έμεινε στον πάγκο ο νέος άσος της ΑΕΚ, Αλεξάντερ Κάλενς. Τελικά δεν έπιασαν τα μάγια που είχαν κάνει στο Νειμάρ και την παρέα του Περουβιανοί σαμάνοι.

Στο μεταξύ, η παγκόσμια πρωταθλήτρια Αργεντινή, αν και δεν είχε τον Λιονέλ Μέσι στη σύνθεσή της, έκανε πάρτι στη Βολιβία και επικράτησε με 3-0 για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2026. Δεν πτοήθηκε η αλμπιτσελέστε από το υψόμετρο του Λα Παζ.

Από την πλευρά της η Ουρουγουάη αν και προηγήθηκε του Εκουαδόρ γνώρισε τελικά την ήττα με 2-1.

Τέλος η Χιλή με την Κολομβία έμειναν στο 0-0, ενώ η Βενεζουέλα επικράτησε της Παραγουάης 1-0 με πέναλτι του Ροντόν στο 90+3'.

Εθνική Ελλάδας: Άνοιξε ο δρόμος για το Euro 2024 μέσω Nations League

Κολύμβηση ανοιχτής θάλασσας: Έγραψε ιστορία η Κανόγκα - Χρυσή στα 5.000μ. και 10.000μ. Γυναικών