Παρί Σεν Ζερμέν - Μάντσεστερ Σίτι 1-2: «Αγκαλιά» με ιστορική πρόκριση

clock 00:01 | 29/04/2021

Το γύρισε και βλέπει τελικό! Η Μάντσεστερ Σίτι υπέταξε 2-1 την Παρί Σεν Ζερμέν στο «Παρκ Ντε Πρενς» και πήρε ισχυρό προβάδισμα για να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της, στον τελικό του Champions League.

Οι Παριζιάνοι έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο σκόραραν κιόλας αλλά ένα καταστροφικό 15λεπτο (δύο γκολ και μία αποβολή) στην επανάληψη έδωσε την ευκαιρία στους «διαψασμένους» για διάκριση εφέτος, «Πολίτες», να μπουν στο παιχνίδι, να το γυρίσουν και τελικώς να πάρουν το... πάνω χέρι!

Tο παιχνίδι ξεκίνησε όπως το περιμέναμε. Η Σίτι την κατοχή και η Παρί τους χώρους για να χτυπήσει με Νεϊμάρ, Εμπαπέ. Ο Βραζιλιάνος προειδοποίησε τους «Πολίτες» στο 13’ όταν ο Έντερσον του είπε «όχι» και στο 15’ πήραν προβάδισμα. Συγκεκριμένα, ο Ντι Μαρία εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μαρκίνιος με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Η Μάνστεστερ Σίτι προσπάθησε να φέρει ξανά το παιχνίδι στα μέτρα της και απείλησε στο 20’ με τον Μπ. Σίλβα και στο 32’ με τον Μαχρέζ. Η καλύτερη της όμως στιγμή ήταν στο 42’ όταν ο Φόντεν από το ύψος του πέναλτι σημάδεψε τον Κέιλορ Νάβας.

Το δεύτερο μέρος θύμιζε το πρώτο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και προσπαθούσαν να βρουν χώρους για να σπάσουν την αντίπαλη άμυνα την ώρα που η Παρί επιχειρήσουμε με αντεπιθέσεις να κάνει τη «ζημιά».

Σε μια φάση όμως που δεν μύριζε… γκολ η Σίτι βρήκε το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ.

Συγκεκριμένα, στο 64ο λεπτό, ο Ντε Μπρόινε από αριστερά έκανε τη σέντρα-σουτ με το δεξί, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Νάβας που απλά παρακολουθούσε την πορεία της προς τα δίχτυα. Και σαν να μην έφτανε αυτό, η ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας δέχθηκε και δεύτερο χτύπημα στο 71’. Ο Μαχρέζ εκτέλεσε υπέροχα το φάουλ έξω από την περιοχή βάζοντας μπροστά τους Άγγλους.

Στο 78’ ο Γκέιγ έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Γκουντογκάν, με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα του Μπριχ. Εξέλιξη η οποία ουσιαστικά έδωσε πρόωρο φινάλε στην μεγάλη αναμέτρηση.

Διαιτητής: Μπριχ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Ποτσετίνο): Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπάκερ, Γκέιγ, Παρέδες (82’ Ερέρα), Βεράτι, Ντι Μαρία (80’ Ντανίλο), Νεϊμάρ, Εμπαπέ

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Στόουνς, Κανσέλο (61’ Ζιτσένκο), Ρόδρι, Γκιντογάν, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Φόντεν

Α1 μπάσκετ: Φινάλε στην κανονική περίοδο - Ποια τα ζευγάρια των πλέι οφ

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1: Αν έχεις Ελ Αραμπί πας τελικό!(Vid)