ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης 3-0: Άνετη πρεμιέρα για τους Θεσσαλονικείς

ΠΑΟΚ
 clock 22:13 | 20/08/2023

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, τον οποίο κέρδισε με 3:0, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα. Μοιραίος για τους Αρκάδες ο Μιντέλο, που αστόχησε σε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονα.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης και για τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Στο 14′ ήρθε η πρώτη απειλή για τον ΠΑΟΚ με τον Σβαμπ να εκτελεί εκτός εστίας. Τέσσερα λεπτά αργότερα, απάντησαν οι Αρκάδες με τον Κρεσπί, ωστόσο ο Κοτάρσκι κράτησε το μηδέν. 22 λεπτά χρειάστηκαν στον ΠΑΟΚ να ανοίξει το σκορ. Ο Σβαμπ έκανε ωραία πάσα στον Μουργκ, ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα κέρδισε τον Παπαδόπουλο κάνοντας το 1:0. Στο 41′ ο Αστέρας έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του στο παιχνίδι. Ο Μιντέλο δεν μπόρεσε από την… άσπρη βούλα να να κερδίσει τον Κοτάρσκι, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Με ενέργεια μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ. Ο Σβαμπ έκανε εξαιρετική κίνηση, βρήκε τον Ζίβκοβιτς, με τον Σέρβο να μην έχει κανένα πρόβλημα να κερδίσει τον Παπαδόπουλο. Έξι λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικείμενη νίκη του “Δικέφαλου”. Ο Παπαδόπουλος είχε απάντηση στον Τάισον, αλλά όχι και στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος με ωραίο σουτ έκανε το 3:0. Έκτοτε, ο ρυθμός άνοιξε, οι δύο ομάδες σπατάλησαν κάποιες ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να μπορούν να σκοράρουν, με το 3:0 να μένει μέχρι το τέλος.

ΓΚΟΛ: 22′ Μουργκ, 54′, 59′ Ζίβκοβιτς,

Κίτρινες: 45′ + 4′ Τάισον, 90′ Σοάρες / 78′ Μουνάφο