Πανσερραϊκός - ΑΕΚ 2-2: Νέα γκέλα της Ένωσης με ...δώρο Αθανασιάδη

ΣΕΡΡΕΣ ΑΕΚ
 clock 19:09 | 21/12/2023

Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, έκανε τραγικό λάθος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Πανσερραϊκός των δέκα παικτών από το 64′ ισοφάρισε σε 2-2 την αφελή ΑΕΚ, η οποία δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε στις Σέρρες.

Καλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα του. Μόλις στο 5′ ο Πανσερραϊκός απείλησε με τον Χατζηστραβό, ο οποίος δοκίμασε τα πόδια του έξω από την περιοχή, με το σουτ του να περνάει λίγο άουτ. Στο 9′ έγινε η πρώτη τελική και για την ΑΕΚ. Ο Λιβάι Γκαρσία έφυγε στην πλάτη του Θυμιάνη και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας. Στο 16′ η “Ένωση” κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ. Ο Τσούμπερ απέφυγε έναν αντίπαλο και έκανε το σουτ, με τον Κατσίκα να αποκρούει. Λιβάι και Ελίασον πήγαν να πάρουν το… ριμπάουντ αλλά η μπάλα κατέληξε στον Ρότα, ο οποίος μπήκε με το στήθος στα δίχτυα. Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο, αλλά τόσο τα σουτ του Γκαρσία όσο και του Ελίασον δεν ανησύχησαν τον Έλληνα τερματοφύλακα. Στο 39′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Αναπτύχθηκαν εξαιρετικά από τα πλάγια, ο Μούργος έβγαλε τη σέντρα και ο Θυμιάνης με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 45′ η ΑΕΚ ανέκτησε τα ηνία. Ο Τσούμπερ με ωραία ενέργεια τροφοδότησε στον Λιβάι, ο οποίος με πλασέ κέρδισε τον Κατσίκα για το 2-1.

Με τελικές του Πανσερραϊκού ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αλλά τα σουτ τόσο του Μούργου όσο και του Ουεντραόγκο σταμάτησαν στην αγκαλιά του Αθανασιάδη. Η πρώτη απειλή για την ΑΕΚ στο β’ μέρος, έγινε στο 60′. Ο Τσούμπερ έπιασε ένα ωραίο σουτ από τη γωνία της περιοχής, ο Κατσίκας επενέβη με ωραία επέμβαση. Ο Σιμάνσκι πήρε το ριμπάουντ και εξ’ επαφής έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 84′ ο Ζίνι πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά δεν απείλησε τον Κατσίκα. Στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ με τους Γκαρσία και Ζίνι. Ο πρώτος αστόχησε από κοντά, ενώ ο δεύτερος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 93′ ο Τομάς λίγο έλειψε να ισοφαρίσει. Με ένα τρομερό σουτ, έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τομάς. Στο τελευταίο λεπτό ο Αθανασιάδης έκανε… τραγικό λάθος. Η μπάλα στρώθηκε στον Θυμιάνη, ο οποίος ισοφάρισε με κενή εστία.

ΓΚΟΛ: 39′, 90′ +3΄Θυμιάνης / 16′ Ρότα, 45′ Γκαρσία
Κίτρινες: 10′ Μορέιρα, 16′ Ντανκερλούι, 33′ Θυμιάνης, 53′ Σοφιανός, 69′ Ουεντραόγκο / 45’+3′ Γαλανόπουλος, 67′ Μουκουντί, 70′ Τσούμπερ, 72′ Μάνταλος
Κόκκινη: 64′ Μπέργκστρομ / –
Δοκάρι: 90′ + 3′ Τομάς / 90′ + 2′ Ζίνι

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Ντανκερλούι, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα (81′ Οικονόμου), Ουεντραόγκο, Σοφιανός (58′ Τομάς), Μούργος (81′ Μπαΐροβιτς), Χατζηστραβός (66′ Γκοτζαμανίδης), Άλεξιτς.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί (79′ Μήτογλου), Χατζισαφί, Γαλανόπουλος (60′ Γαλανόπουλος), Γιόνσον (46′ Σιμάνσκι), Ελίασον, Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ (79′ Ζίνι), Γκαρσία.