Πανελλήνιο μπάσκετ παίδων: Έχασε απο Ολυμπιακό το "Ηράκλειο" ΟΑΑ

clock 22:05 | 02/09/2021

Καλύτερη εμφάνιση σε σχεση με την πρεμιέρα της τελικής φάσης του 48ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος μπάσκετ Παίδων στο κλειστό του  Πανελληνίου ,έκανε το «Ηράκλειο» ΟΑΑ , αλλά έχασε με 50-40 από τον Ολυμπιακό.

Το «Ηράκλειο» ήταν αυτό που ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (10-5) στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Το προβάδισμα για τους Κρητικούς συνεχίστηκε μέχρι το 15ο λεπτό, όταν ο Αμπόση με δύο βολές ισοφάρισε για τους «ερυθρόλευκους».  Το «Ηράκλειο «με σερί 7-0 ξαναπήρε.. κεφάλι με 28-21, για να ολοκληρωθεί η περίοδος με 28-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ αστοχίας με επιμέρους σκορ 2-2 στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (33-30) με γκολ φάουλ του Αμπόση στο 26ο λεπτό και ανέβασε την υπέρ του διαφορά στις αρχές της τελευταίας περιόδου με σερί 5-0 κάνοντας το σκορ 42-34. Από εκείνο το σημείο και μετά κράτησε την πρωτοπορία και πήρε τελικά τη σημαντική γι αυτόν πρώτη νίκη.

Τα 10λεπτα: 14-16, 26-28, 37-34, 50-40

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Αγραφιώτης Γ.-Ρίζος

Ολυμπιακός (Μπάρλος): Νικολαϊδης 7, Δημητρακόπουλος, Γιαννακός, Λαμπρόπουλος 8(1), Αλέξης 5(1), Στηθόπουλος 7(1), Καραϊσκος 4, Πασαγιάννης, Αμπόση 17(2), Βαρβάρας 2.

Ηράκλειο (Μακράκης): Κατσούρρι 2, Μηλαθιανάκης 2, Κανατάκης 4, Γενιτσαρίδης 7, Σαραντουλάκης 7(1), Κοκκινάκης, Μακράκης 8(1), Σπινθουράκης, Λαμπράκης 10.

Δηλώσεις

Νίκος Μπάρλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Δεν ήμασταν αυτοί που θα θέλαμε, κάναμε πολλά λάθη, όμως σημασία έχει ότι καταφέραμε τελικά και κερδίσαμε. Αυτό που έχει ακόμη μεγαλύτερη σημασία είναι να βελτιωθούμε ενόψει των δύσκολων αγώνων που έρχονται».

Γιώργος Μακράκης (προπονητής Ηρακλείου): «Ημασταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, παλέψαμε και ματώσαμε απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο. Φάνηκε ότι έχουμε έλλειψη παιχνιδιών, αλλά πιστεύω ότι δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό στο παιχνίδι».

Παναγιώτης Λαμπράκης (παίκτης Ηρακλείου): «Παλέψαμε το παιχνίδι από την αρχή και προσπαθήσαμε όσο μπορούσαμε για τη νίκη. Στο τέλος δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε, χαλαρώσαμε και έτσι οι αντίπαλοί μας κατάφεραν να μας περάσουν στο σκορ και να επικρατήσουν».

Αύριο το «Ηράκλειο» θα αγωνιστεί με τον Προμηθέα Πατρας.

Εργοτέλης: Το ξεχωριστό «αντίο» σε Θεοδωράκη-Δύο συγκινητικά μηνύματα στο "Μαρτινέγκο"(vid)

Super League: Πρεμιέρα στις 11 Σεπτεμβρίου - Εγκρίθηκε ομόφωνα η προκήρυξη