Παναθηναϊκός - Ζαλγκίρις 89-65: Επιστροφή στις νίκες με καταπληκτική εμφάνιση

ΠΑΟ
 clock 00:06 | 27/01/2023

H καταπληκτική εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο, διέλυσε την αμφισβήτηση που δέχθηκε στο πρώτο, με την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς να συνθλίβει τη Ζάλγκιρις Κάουνας με 89-65 στο ΟΑΚΑ και γράφοντας το δύο στα δύο επί των Λιθουανών τη φετινή σεζόν στη Euroleague

Με απόλυτο οδηγό σε άμυνα και επίθεση τον... εξωπραγματικό Πάρις Λι το «τριφύλλι» συνέτριψε τους φιλοξενούμενους με το τελικό 89-65, για την 21η αγωνιστική της διοργάνωσης, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 8-13, δίνοντας τέλος στο σερί νικών των Λιθουανών (μετρούσε 5 νίκες) και στερώντας τους την ευκαιρία να πατήσουν τετράδα (έχουν πλέον ρεκόρ 12-9).

Από το -15 του ημιχρόνου (27-42) και τις αποδοκιμασίες, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε στην επανάληψη την απόλυτη αποθέωση. Με ιθύνοντα νου του «πράσινου» ξεσπάσματος τον Πάρις Λι (σημείωσε τους 22 από τους 24 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο) και τα τρίποντα να πέφτουν... βροχή (9/11 από τα 1/8 του πρώτου μέρους) το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι από την τρίτη περίοδο και δεν κοίταξε πίσω... Όσο μάλιστα εντυπωσιακή ήταν η παραγωγικότητα του, άλλο τόσο ήταν και η άμυνα του, η οποία περιόρισε τους Λιθουανούς στους 23 πόντους στην επανάληψη, έχοντας δώσει τέλος στην κυριαρχία τους στη ρακέτα.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Ουόλτερς 7, Λι 24 (4ασ., 3κλ.), Παπαγιάννης 12 (5ρ.), Ουίλιαμς 5, Γ. Καλαϊτζάκης 4, Σαμοντούροφ, Μπέικον 13 (5ρ.), Πονίτκα 13, Γκριγκόνις 4, Γκουντάιτις 7.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Γκιεντράιτις, Λεκαβίτσιους 9, Χέις 4 (7ρ.), Σμιτς 11, Μπιρούτις 9, Λουκοσιούνας 3, Μπραζντέικις 8, Πολονάρα 2 (6ρ.), Ντίμσα 8, Μπουτκεβίτσιους 4, Ουλανόβας 7 (4ασ.).

ΠΑΟ - ΠΑΟΚ 1-1: Ο δικέφαλος του βορρά στην επόμενη φάση του κυπέλλου

Νταμπράουσκας: ''Νιώθω πολύ δεμένος με τον ΟΦΗ''