Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 67-65: Ο Πονίτκα υπέγραψε την πρώτη πράσινη νίκη σε ντέρμπι μετά από δυόμιση χρόνια με τρίποντο στα 17.4''

παο-ολυ
 clock 23:20 | 08/06/2023

Ένα σουτ. Αυτό έκρινε το ντέρμπι ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ. Το έβαλε ο Ματέους Πονίτκα στα 17.4'' για να χαρίσει τη νίκη στους πράσινους (67-65), οι οποίοι έδειξαν πως έχουν σφυγμό στη σειρά. Βουνό τα προβλήματα για τους ερυθρόλευκους, που έχασαν μέσα σε πέντε λεπτά τον Τόμας Γουόκαπ (αποβολή) και τον Σάσα Βεζένκοβ (τραυματισμός).

Έπρεπε να περάσουν 563 ημέρες για να δούμε τον Ολυμπιακό να χάνει. Ξανά από τον Παναθηναϊκό, όπως στις 22 Νοεμβρίου 2021. Το τριφύλλι ήταν καλύτερο στις λεπτομέρειες και πήρε τη νίκη (67-65) στον δεύτερο τελικό της Basket League, για να ισοφαρίσει τη σειρά (1-1) και να δείξει πως έχει σφυγμό στη διεκδίκηση του τίτλου.

Ο Πάρις Λι και ο Ματέους Πονίτκα ήταν αυτοί που ξεχώρισαν (συνολικά) για τον Παναθηναϊκό σε μια πραγματική σκυλομαχία στο ΟΑΚΑ, το οποίο είχε ένταση, παλμό και μπόλικη ενέργεια. Με τον δεύτερο να αποδεικνύεται ο πολυτιμότερος της βραδιά χάρη στο τρίποντο που πέτυχε στα 17.4'' για το τέλος, ένα σουτ που έκρινε την τύχη του αγώνα. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ θέλησε να απαντήσει αμέσως μετά, αλλά το σουτ που πήρε δεν είχε τύχη.

Από την άλλη, ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τον Κώστα Σλούκα να μένει εκτός λόγω γαστρεντερίτιδας, τον Τόμας Γουόκαπ να αποβάλλεται πολύ νωρίς στην τρίτη περίοδο και τον Σάσα Βεζένκοβ να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού λίγο αργότερα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65.

3οι Μεσογειακοί Παράκτιοι Αγώνες "Ηράκλειο 2023": Ενημέρωση των Εθνικών Ολυμπιακών Επιτροπών

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Αντίπαλος στο γήπεδο με τον Λιονέλ Μέσι!