Παναθηναϊκός - Βιένερ Βικτόρια 4-0: Νίκη στο πρώτο φιλικό (βίντεο)

ΠΑΟ
 clock 06:51 | 27/06/2023

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 4-0 τη Βιένερ Βικτόρια στο πρώτο φιλικό στην Αυστρία.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε σε διάταξη με 4-3-3 με Λοντίγκιν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα μπροστά του τους Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Σιδερά, Κώτσιρα. Στο κέντρο ξεκίνησαν οι Πέρεθ, Τσόκαϊ και Μπερνάρ, στο αριστερό άκρο της επίθεσης ο Μαντσίνι, στο δεξί ο Παλάσιος και στην κορυφή ο Γερεμέγεφ, ο οποίος ήταν και εκείνος που ξεχώρισε.

Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού (δανεικός στο δεύτερο μισό του περσινού πρωταθλήματος στον Λεβαδειακό) ήταν μέσα στα δύο γκολ του πρώτου μέρους. Στο 11’ o Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Γερεμέγιεφ να μπαίνει στη φάση και τον Γκρόντζιτς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 13’ ο ΠΑΟ απείλησε με τον Παλάσιος και δέκα λεπτά μετά την εξαιρετική πάσα του Μπερνάρ και το ιδανικό τελείωμα του Γερεμέγεφ έγινε το 2-0. Ένα λεπτό ο Σουηδός έφτασε κοντά και στο 3-0 ενώ φάση είχε και ο Παλάσιος ένα λεπτό πριν από το τέλος του α’ μέρους (34’).

Στην επανάληψη έπαιξαν και οι Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Κάτρης, Φικάι, Φρόκου, Μπιλάλ, Καμπετσής και Καλοσκάμης ενώ η στιγμή της φιλικής αναμέτρησης ήταν στο 56ο λεπτό όταν πέρασαν μαζί στον αγώνα οι Ζέκα (επέστρεψε στον ΠΑΟ), Αϊτόρ (έπαιξε μετά τον σοβαρό τραυματισμό που είχε την περσινή σεζόν).

Στο 59’ (Καμπετσής) και στο 60’ (Μπιλάλ) ο Παναθηναϊκός άγγιξε το 3-0 που τελικά ήρθε με σουτ του Καλοσκάμη. Ο Αϊτόρ έκανε τη σέντρα με το αριστερό από τα δεξιά, ο Μπιλάλ κυνήγησε την μπάλα που έφτασε στον νεαρό ο οποίος με δυνατό σουτ από κοντά έγραψε το 3-0 για τον ΠΑΟ στο 64’.

Στις καθυστερήσεις του φιλικού (διάρκειας 70 λεπτών), μετά την εκτέλεση κόρνερ του Αϊτόρ, ο Καμπετσής έκανε το σουτ στην κίνηση και στην επαναφορά ο Μπιλάλ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΒΙΕΝΕΡ ΒΙΚΤΟΡΙΑ: Αρνμπέργκερ, Σάμανεκ, Γκρόζντιτς, Κνασμιούλνερ, Βέσελι, Σίετζ, Λόφλερ, Γιοβάνοβιτς, Γκουστάβο, Μπανγκάι, Γιαβολένκο. Στο δεύτερο 35λεπτο αγωνίστηκαν οι Φρανκ, Χόμπλινγκ, Γκολοπέντα, Κοπρίβιτσα, Τσίτσεκ, Ρότερ, Βοζένιλεκ, Σράμελ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν (36’ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (56’ Αϊτόρ), Σένκεφελντ (49’ Κάτρης), Σιδεράς, Χουάνκαρ (49’ Φικάι), Ρουμπέν (49’ Φρόκου), Τσόκαϊ (56’ Ζέκα), Παλάσιος (49’ Βαγιαννίδης), Μπερνάρ (49’ Καλοσκάμης), Μαντσίνι (49’ Καμπετσής), Γερεμέγεφ (49’ Μπιλάλ).

Αμπάντα: «Είπα το ναι για το project του ΟΦΗ»