Ουγγαρία – Ελλάδα 8-10: Ονειρεμένη πρεμιέρα στο Ζάγκρεμπ (vid)

εθνικη πολο
 clock 21:45 | 04/01/2024

Σπουδαία νίκη για την Ελλάδα στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ανδρών στο Ζάγκρεμπ. Η «γαλανόλευκη» με όπλο την άμυνά της, κέρδισε 10-7 την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ουγγαρία (ταξίδεψε στην Κροατία με αρκετές αλλαγές σε σχέση με την ομάδα που πήρε το χρυσό στη Φουκουόκα) και έκανε το πρώτο και πιο σημαντικό βήμα για να βρεθεί απευθείας στα προημιτελικά σε έναν όμιλο όπου βρίσκονται ακόμη Ιταλία και Γεωργία.

Η ομάδα του Καμπάνια συνέτριψε 22-5 τη Γεωργία στο άλλο ματς του Β’ ομίλου και το Σάββατο (6/1, 20.00) έχουμε το μεγάλο ματς Ελλάδα – Ιταλία. Θυμίζουμε πως οι δυο πρώτες ομάδες περνάνε απευθείας στα προημιτελικά.

Η Ελλάδα αν και δέχθηκε πρώτη τέρμα στην κόντρα, έλεγξε το ματς, έπαιξε στην πρώτη περίοδο πολύ καλή άμυνα στον παίκτη λιγότερο και έτσι κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά με τον Νικολαΐδη (παίκτη παραπάνω) και να περάσει μπροστά με το πέναλτι (το πήρε ο Νικολαΐδης) του Αργυρόπουλου – Κανακάκη. Έτσι ήταν μπροστά με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η «γαλανόλευκη» τρεις φορές ξέφυγε με δυο γκολ (1-3, 2-4, 3-5), με τους Ούγγρους να παίζουν σκληρά αλλά να μην έχουν τις λύσεις απέναντι στην πολύ καλή ελληνική άμυνα, ειδικά στον παίκτη λιγότερο (4/5 η Ελλάδα στις άμυνες με παίκτη λιγότερο).

Το αρνητικό για την εθνική ήταν πως στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου είχε ευκαιρίες σε δικές της επιθέσεις με παίκτη παραπάνω (ξεκίνησε με 3/4 και τελείωσε το ημίχρονο με 3/6) να ξεφύγει και με τρία γκολ αλλά το 3-6 δεν έγινε ούτε στο σουτ του Κάκαρη, ούτε στο φινάλε στην προσπάθεια του Φουντούλη.

Οι κακές επιλογές στον παίκτη παραπάνω δυστυχώς συνεχίστηκαν και στο τρίτο οκτάλεπτο, με την Ελλάδα να κερδίζει τέσσερις ποινές στα πρώτα πέντε λεπτά αλλά να μην καταφέρνει να σκοράρει ενώ έχασε και με αποβολή με αντικατάσταση τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου (5.09 πριν από το τέλος της περιόδου)! Ο Φέκετε είχε μειώσει σε 4-5, ωστόσο η εθνική ήταν μπροστά παίζοντας σπουδαία άμυνα.

Ο Κάκαρης μετά την έξοχη ασίστ του Σκουμπάκη έδωσε εκ νέου αέρα δυο τερμάτων (4-6), αλλά οι Ούγγροι δεν επέτρεπαν στην εθνική να πάρει ανάσα. Ο Φέκετε απάντησε άμεσα με εύστοχο πέναλτι (5-6), ο αρχηγός Γιάννης Φουντούλης πέτυχε το 5-7 και ο Μπούριαν έκανε το 6-7, σε ένα τελευταίο τρίλεπτο με αρκετά τέρματα, με τη «γαλανόλευκη» να έχει έναν ακόμη χαμένο παραπάνω (0/5 σε αυτό το οκτάλεπτο)!

Με εύστοχο πέναλτι του Στέλιου Αργυρόπουλου – Κανακάκη, η Ελλάδα ξέφυγε εκ νέου με δυο τέρματα (6-8, 6.20 για το τέλος του αγώνα), με τον Μπούριαν να απαντάει με γκολ στον παραπάνω (7-8) και τους Ούγγρους να μην τα παρατάνε. Ο Σκουμπάκης σε ένα κρίσιμο παραπάνω εκτέλεσε σωστά και η Ελλάδα στον πρώτο πετυχημένο παραπάνω, ύστερα από ώρα, πήγε στο 7-9 ενώ ο Άγγελος Βλαχόπουλος με πέναλτι έβαλε τέλος στα όποια όνειρα των Ούγγρων για να φέρουν τούμπα τον αγώνα (7-10, 1.41 πριν από το τέλος).

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 3-2, 1-3.

Ουγγαρία (Ζολτ Βάργκα): Μπάνιαϊ, Τατράι 2, Μόλναρ, Πολ, Βινς Βίγκβαρι, Νάγκι 1, Φέκετε 3, Μπούριαν 2, Κόβατς, Βέντελ Βίγκβαρι, Βίσμεγκ, Χάραϊ, Γκιάπγιας.

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης 1, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Νικολαΐδης 1, Κάκαρης 2, Αλαφραγκής, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος