Οσασούνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3: Ακόμα πιο κοντά στον τίτλο (video)

ΡΕΑΛ
 clock 06:59 | 21/04/2022

Αγκαλιά με την κατάκτηση του 35ου πρωταθλήματος της ιστορίας της και πρώτου μετά το 2020 βρίσκεται η Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι «μερένγκες» κέρδισαν 3-1 την Οσασούνα στην Παμπλόνα για την 33η αγωνιστική της La Liga και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο από τους διώκτες τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι άνοιξε το σκορ στο 12’ με το τέρμα που σημείωσε ο Αλάμπα, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν μόλις δύο λεπτά αργότερα (14’) με τον Μπούντιμιρ να γράφει το 1-1. Τελικά, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν το προβάδισμα με γκολ του Ασένσιο κι έφτασαν στο 1-2.

Στην επανάληψη η Ρεάλ είχε ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα γκολ, κυρίως με τον Καρίμ Μπενζεμά (σ. έχασε πέναλτι στο 52' και το 59'),ώσπου στο 96' ήρθε τελικά και το 1-3 με τον Λούκας Βάσκεθ που... σφράγισε το τρίποντο.

Το προφίλ της 33ης αγωνιστικής:

Μ. ΤΡΙΤΗ 19/4

Ρεάλ Μαγιόρκα - Ντεπορτίβο Αλαβές 2-1
(11' Πρατς, 45'+4' Μουρίκι - 73' Ντε Λα Φουέντε)

Οσασούνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3
(14’ Μπούντιμιρ – 12’ Αλάμπα, 45’ Ασένσιο, 96' Βάσκεθ)

Μ. ΠΕΜΠΤΗ 21/4

20.00: Εσπανιόλ – Ράγιο Βαγιεκάνο, Λεβάντε - Σεβίλλη
21.00: Κάντιθ – Αθλέτικ Μπιλμπάο
22.30: Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μπαρτσελόνα

Μάντσεστερ Σίτι - Μπράιτον 3-0: Επέστρεψαν στην πρώτη θέση οι «πολίτες» (vid)

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός στις 19:30: Για το πρώτο βήμα πρόκρισης στον τελικό του κυπέλλου