Ολυμπιακός – Ρεάλ Μ. 74-68: Υποκλίθηκε και η «βασίλισσα»!

clock 23:46 | 08/10/2021

Μετά την Μπασκόνια, ο Ολυμπιακός νίκησε και τη Ρεάλ Μαδρίτης (74-68) στο ΣΕΦ, κάνοντας το δύο στα δύο στη Euroleague, κάτι που είχε να πετύχει από τη σεζόν 2017-18. Υπό το βλέμμα του τέως αρχηγού του, Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος αποθεώθηκε από τους φιλάθλους, η ομάδα του Πειραιά βρήκε το... χέρι της στην 4η περίοδο και χάρη στα τρίποντα των Λαρεντζάκη, Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ οικοδόμησε διψήφια διαφορά απέναντι στην πανίσχυρη φροντ λάιν των Ισπανών. Έως τότε ήταν η πιεστική άμυνά του που τον διατηρούσε σε τροχιά νίκης, σε έναν αγώνα με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και για τις δύο ομάδες.

Ο Σάσα Βεζένκοφ σημείωσε ένα ακόμη double double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας και το πιο κρίσιμο καλάθι στα 29΄΄, όταν η Ρεάλ Μαδρίτης είχε μειώσει από το -10 στο -3. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πέτυχε 12 πόντους όταν βρήκε τον εαυτό του επιθετικά στο β΄ μέρος, αλλά έκανε και εξαιρετική δουλειά στην άμυνα καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Παπανικολάου ήταν σε κάθε φάση στα 25 λεπτά που έμεινε στο παρκέ, ενώ τα τρίποντα του Λαρεντζάκη και οι οργανωτικές ικανότητές του είχαν δώσει το έναυσμα, μαζί με τον Κώστα Σλούκα, για την αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο. Πέντε ασίστ μοίρασε ο Ουόκαπ.

Πρώτος σκόρερ της Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχτηκε ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος (16π.), ενώ με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ ο Έντι Ταβάρες είχε βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό σε αρκετά σημεία του αγώνα.