Ολυμπιακός - Περιστέρι 79-67: Με τη ψυχή στο στόμα!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
 clock 21:33 | 25/05/2022

Ο Ολυμπιακός καρδιοχτύπησε απέναντι στο Περιστέρι, πραγματοποίησε απογοητευτική εμφάνιση και επικράτησε με τη ψυχή στο στόμα στο ΣΕΦ με σκορ 79-67. Οι Πειραιώτες τα βρήκαν σκούρα. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (28-35), το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 36' (60-59), αλλά στο τέλος οι ερυθρόλευκοι έδειξαν χαρακτήρα και έκαναν το 1-0 στα playoffs. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας την Παρασκευή (27/5, 19:30) έχουν την ευκαιρία με «διπλό» να «καθαρίσουν» την πρόκριση και να πάρουν το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά, όπου περιμένει ο Προμηθέας Πατρών.

Το ματς

O Oλυμπιακός... ξαφνιάστηκε στην έναρξη του παιχνιδιού από την μαχητικότητα του Περιστερίου, το οποίο με τρίποντο του Πέτεγουεϊ στο 7' έφερε τη διαφορά στο +7 (6-13) για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι ήταν απελπιστικά άστοχοι από την περιφέρεια, καθώς είχαν 0/5 τρίποντα, σε αντίθεση με το συγκρότημα του Μίλαν Τόμιτς που είχε 3/6. Ο Λαρεντζάκης έδωσε... ανάσα με το πρώτο τρίποντο για τον Ολυμπιακό στο ματς (11-17), με το τέλος της περιόδου να βρίσκει το Περιστέρι να προηγείται με σκορ 11-20. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ήταν έξαλλος με τους παίκτες του, ειδικά με το γεγονός πως μετρούσαν ήδη 6 λάθη, ενώ παράλληλα είχαν χάσει πολλά σουτ από την περιφέρεια (1/8). Είναι χαρακτηριστικό πως στο τάιμ-άουτ έριξε με δύναμη κάτω στο παρκέ το πινακάκι του, δείχνοντας εκτός εαυτού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το Περιστέρι είχε διάρκεια στην απόδοσή του. Στο 15' ο δραστήριος Πέτεγουεϊ διαμόρφωσε το 19-28 στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι Σλούκας και Ζαν-Σαρλ, οι οποίοι πήραν πρωτοβουλίες στην επίθεση, και με ένα επί μέρους σκορ 12-2, οι γηπεδούχοι έφεραν το σκορ στα ίσα (28-28) στο 18'. Στη συνέχεια, όμως, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τους Πέτεγουεϊ και Μπράουν, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια όντας στο +7 (28-35) στο ΣΕΦ. O Oλυμπιακός είχε στο ημίχρονο μόλις 23% (3/13) στα τρίποντα, 10 λάθη.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με Σλούκα, Ουόκαπ, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Μάρτιν, με τους Πειραιώτες να πιέζουν στην άμυνα και τον Σλούκα να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και τον Μάρτιν να φέρνει τη διαφορά στο +5 (59-54) στο 33'. Μωραϊτης και Πέτεγουεϊ ήταν εξαιρετικοί στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 60-59 στο 36'. Ο Σλούκας με τρίποντο έδωσε... ανάσα (63-59), ενώ με νέο περιφερειακό σουτ διαμόρφωσε το 69-62 στο 37', δίνοντας απόσταση ασφαλείας στους γηπεδούχους. Ο Ολυμπιακός ουσιαστικά "σφράγισε" τη νίκη ένα λεπτό πριν το τέλος, με τον ΜακΚίσικ να ευστοχεί σε τρίποντο (74-65). Στο τέλος η ομάδα του Πειραιά έφτασε στην επικράτηση με 79-67.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-35, 51-54, 79-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 2 (1/6 σουτ), Φαλ 11 (4/4 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 20 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου (0/3 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Σλούκας 20 (2/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/9 βολές, 5 ασίστ), Μάρτιν 4 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Μπιλάλης, Αγκμπελίς 2, Πέτεγουεϊ 19 (4/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 14 (1/6 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Γκίελο 9 (1), Φύτρος, Μπράουν 6, Σαλούστρος 11 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Γκρέι 6 (1/8 σουτ, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σταυρακόπουλος.

Μπάσκετ: Νίκησε τον ΑΟΚ Χανιά ο ΟΦΗ και παρέμεινε στη Β’ Εθνική-Το μήνυμα του ΟΦΗ(φωτο)

Τένις: Αποκλεισμός σε δύο τάι-μπρέικ για Σάκκαρη στο Ρολάν Γκαρός