Ολυμπιακός-Καραμπάγκ 0-3: Έχει χάσει την αίγλη του-Τα αποτελέσματα(vid)

olympiakos
 clock 23:55 | 06/10/2022

Ο Ολυμπιακός γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την Καραμπάγκ στο «Γ. Καραϊσκάκης» από την οποία έχασε με σκορ 3-0. Οι Πειραιώτες έκαναν ένα καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν έδωσαν συνέχεια.

Σε ένα ματς που ο Ολυμπιακός έπαιζε την ευρωπαϊκή του ύπαρξη γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την Κάραμπαγκ με σκορ 3-0. Η ομάδα του Πειραιά αν και έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην επανάληψη και ηττήθηκε από τους Αζέρους με το βαρύ 3-0 στο "Γ. Καραϊσκάκης" προκαλώντας τις έντονες αντιδράσεις του κόσμου τους. Πλέον οι Πειραιώτες είναι ζωντανοί για την 3η θέση του ομίλου και αυτό χάρη στην ήττα της Ναντ.

Από το ξεκίνημα κιόλας ο αγώνας είχε ρυθμό και ένταση, αφού οι Αζέροι δεν θέλησαν να αμυνθούν αλλά έψαξαν εξαρχής το γκολ και στόχευσαν την πλευρά του Ρέαμπτσιουκ, όπου κινούνταν ο πολύ επικίνδυνος Αντράντε. Το πέτυχαν στο 5ο λεπτό, όταν ο Αντράντε έκανε γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ζουμπίρ σκόραρε με κεφαλιά, αλλά το VAR έδειξε σε θέση οφσάιντ τον Αντράντε στην αρχή της φάσης και το τέρμα δεν μέτρησε.

Στο 12΄ ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει με το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Μπιέλ που απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Mαγκομενταλίγεφ και το παιχνίδι συνεχίστηκε στην ίδια υψηλή ένταση, με πολλή πίεση και από τις δύο πλευρές και τον Σισέ να σουτάρει άστοχα στο 16΄, σε μια προσωπική ενέργεια.

Στο 22΄ ο Οβούσου βρέθηκε απέναντι στον Τζολάκη και «τσίμπησε» την μπάλα, με τον Εμβιλά να διώχνει σωτήρια σχεδόν πάνω στη γραμμή. Ο τερματοφύλακας των Αζέρων επενέβη στο 25΄ και στο 29΄ στις προσπάθειες των Ροντρίγκες και Ουί Τζο αντίστοιχα. Στο 36΄ ο Ολυμπιακός είχε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν σε κόρνερ του Μπιέλ ο Σισέ δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά, με την μπάλα να αποκρούεται λίγο πριν τη γραμμή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους: στο 49΄ ο Ροντρίγκες μπήκε με προσποιήσεις στην περιοχή, από αριστερά, αλλά σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Μαρσέλο πήρε τη θέση του Μπουχαλάκη, στο ντεμπούτο του Βραζιλιάνου άσου στα «ερυθρόλευκα». Στο 64΄ η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα από προβολή του Μασούρα μετά από σουτ του Μαρσέλο, αλλά ο Έλληνας επιθετικός ήταν οφσάιντ. Ο Ολυμπιακός ρίσκαρε δίνοντας χώρους και το πλήρωσε στο 68΄, όταν η Καραμπάγκ βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση και ο Οβούσου πλάσαρε για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν γρήγορα αλλά στάθηκαν άτυχοι, με τη σέντρα-σουτ του Μασούρα να χτυπά στο δοκάρι του Mαγκομενταλίγεφ (71΄), ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζολάκης έκανε σπουδαία απόκρουση στο σουτ του Κάντι.

Με τον Σισέ να μην ξέρει «που πατά και που βρίσκεται», δίνοντας μπάλα στους αντιπάλους του σε δύο περιπτώσεις, ο Σενεγαλέζος έκανε δώρο το 0-2 στην Καραμπάγκ, που σκόραρε με τον Βέσοβιτς στο 82΄ μετά το «δώρο» του Αφρικανού αμυντικού.

Το μαρτύριο, όμως, είχε και συνέχεια για τους φίλους του Ολυμπιακού, που είδαν τον Σεϊντάεφ στο 86΄ να σουτάρει, την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα του Τζολάκη, για τη δεύτερη συνεχή ήττα του Ολυμπιακού στο γήπεδό του με το ίδιο σκορ, μετά την Φράιμπουργκ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ίρφαν Πελίτο (Βοσνία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βαλμπουενά - Τζαφαργκουλίεφ, Σεϊντάεφ, Γκαράγεφ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Τζολάκης, Άβιλα, Βρσάλικο, Σισέ (83΄ Βαλμπουενά), Ρεάμπτσιουκ, Εμβιλά, Κουντέ (74΄ Χουάνγκ), Μπουχαλάκης (60΄ Μαρσέλο), Ροντρίγκες (60΄ Μασούρας), Μπιέλ, Ουί Τζο (74΄ Αμπ. Καμαρά).

ΚΑΡΑΜΠΑΓΚ (Γκούρμπαν Γκουρμπάνοφ): Mαγκομενταλίγεφ, Βέσοβιτς (90΄+1 Χουσεΐνοφ), Μουσταφαζάντε, Μπ. Χουσεΐνοφ, Τζαφαργκουλίεφ (46΄ Μπαϊράμοφ), Γκαράγεφ, Ρίτσαρντ Αλμέιδα (65΄ Ρομαό), Κάντι, Αντράντε (65΄ Σεϊντάεφ), Ζουμπίρ, Οβούσου (90΄+1 Όζομπιτς)