Ολυμπιακός - Βιλερμπάν 80-64: «Καθάρισε» σε ένα τρίλεπτο

ΟΛΥ
 clock 23:00 | 21/03/2024

Ένα σερί 18-0 από το εις βάρος του 59-61, ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό, προκειμένου να «καθαρίσει» στο τελευταίο πεντάλεπτο την αναμέτρηση με τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ και να κρατήσει τους «ερυθρόλευκους» στην έκτη θέση της βαθμολογίας (με ρεκόρ 19-12), που οδηγεί απευθείας στα πλέι οφ της Euroleague. Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 80-64 των Γάλλων, για την 31η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 24η ήττα τους.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν τη β’ περίοδο με τους Γκος, Μακ Κίσικ, Λαρεντζάκη, Πετρούσεφ και Ράιτ. Ο Ολυμπιακός με Πετρούσεφ και Ράιτ πήγε στο 26-17, για να μειώσει ο Ντε Κολό (26-20). Με τρίποντα των Λαρεντζάκη και Ουόκαπ, το σκορ έγινε 34-22. Αφού το ερυθρόλευκο προβάδισμα έφτασε και στους 14 πόντους, η Βιλερμπάν μείωσε σε 43-35 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Φαλ (10π.) και Πετρούσεφ (8π.) πρώτοι σκόρερ. Για τη Βιλερμπάν 10π. είχε ο δικός της Φαλ.

Με τη βασική του πεντάδα να επιστρέφει, ο Ολυμπιακός μπήκε λίγο χαλαρός στην επανάληψη και είδε τη Βιλερμπάν όχι μόνο να μαζεύει τη διαφορά, αλλά και να περνάει μπροστά με 45-47 στο 24’. Με γκολ φάουλ του Πίτερς οι Πειραιώτες πήραν ξανά κεφάλι (48-47). Οι Γάλλοι ωστόσο είχαν βρει ρυθμό και έκλεισαν μπροστά τη γ’ περίοδο (54-55).

Θορυβημένοι οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο και με Ράιτ και Πίτερς έκαναν το 59-55. Η Βιλερμπάν πεισματάρα ισοφάρισε (59-59) και προσπέρασε εκ νέου (59-61). Γκος και Μακ Κίσικ επανέφεραν στη θέση του οδηγού τον Ολυμπιακό (64-61) και ο Πίτερς με κάρφωμα έκανε το 66-61 στο 36’! Η ψυχολογία επέστρεψε και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο το 69-61! Νέο τρίποντο από τον Πίτερς και 72-61! Μέσα σε μικρό διάστημα (τρία λεπτά ήταν αρκετά) ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το παιχνίδι και έφτασε στη νίκη άνετα με 80-64!

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιτ 7 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κάναν 5 (0/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 9 (3/4 δίποντα), Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 μπλοκ), Παπανικολάου 6 (6 ριμπάουντ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 9 (3/5 τρίποντα)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ 2 (1/3 σουτ), Λι 7 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καχούντι, Λοβέρν 10 (3/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό 14 (5/8 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον 5 (1), Ντε Κολό 10 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Φαλ 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Εντιαγέ 3 (1), Γιάκοβ 3

Basketball Champions League: Οι αντίπαλοι Περιστερίου και Προμηθέα

Γ. Βρούτσης για το e-Kouros: «Ιστορική ημέρα για τον ελληνικό αθλητισμό»