Αθλητικά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Στην 4η θέση οι Μάντης και Καγιαλής, 9η η Καραχάλιου, 11ος ο Κοκκαλάνης

μαντης καγιαλης

Στην 4η θέση της γενικής κατάταξης ανέβηκαν οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής, μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης ημέρας και των δύο ιστιοδρομιών της ημέρας (29/7) στην κατηγορία σκαφών 470 ανδρών του τουρνουά ιστιοπλοΐας των Ολυμπιακών Αγώνων 2020 στο Τόκιο.

Το ελληνικό πλήρωμα ολοκλήρωσε την 3η ιστιοδρομία στην 3η θέση και την 4η στην 15η θέση, έχοντας συνολικά 14 βαθμούς ποινής.

Στην κατάταξη προηγούνται οι Αυστραλοί Ράιαν και Μπέλτσερ (4 β/π), οι οποίοι επικράτησαν και στις δύο σημερινές ιστιοδρομίες, ενώ στη 2η θέση είναι οι Βρετανοί Πάτιενς και Κραμπ με 9 β/π (τερμάτισαν στη 2η και 4η θέση αντίστοιχα στην 3η και 4η ιστιοδρομία.

Στην 9η θέση της γενικής στα Laser Radial η Καραχάλιου

καραχαλιου
καραχαλιου

Στην 9η θέση της γενικής κατάταξης στην κατηγορία σκαφών Laser Radial Γυναικών βρίσκεται η Βασιλεία Καραχάλιου, μετά την ολοκλήρωση της 8ης ιστιοδρομίας στη "Fujisawa" στην Ολυμπιακή ρεγκάτα της ιστιοπλοΐας του Τόκιο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία έχει 79 βαθμούς ποινής, τερμάτισε 9η στην 7η ιστιοδρομία και 26η στην 8η, με αποτέλεσμα να βρεθεί στην 9η θέση από την 7η που κατείχε μέχρι και την 6η ιστιοδρομία.

Αναλυτικά, η Βασιλεία Καραχάλιου, στις μέχρι στιγμής ιστιοδρομίες της στην κατηγορία Laser Radial ήταν 2η (1η), 19η (2η), 6η (3η), 1η (4η), 21η (5η), 21η (6η), 9η (7η) και 26η (8η).

Η Κύπρια Μαριλένα Μακρή κατετάγη 25η και 23η αντίστοιχα στις δύο ιστιοδρομίες της ημέρας (29/7) και βρίσκεται στην 27η θέση με 161 β/π.

Στην πρώτη θέση βρίσκεται η Άννε Μαρί Ρίντομ από τη Δανία με 25 βαθμούς ποινής, δεύτερη είναι η Φινλανδή Τούουλα Τενκάνεν με 46 β/π και τρίτη η Σουηδή Ζόζεφιν Όλσον με 47 β/π.

Στην 11η θέση ο Κοκκαλάνης στη γενική κατάταξη των RS:X

κοκκαλανης
κοκκαλανης

Ο Βύρωνας Κοκκαλάνης κατετάγη 11ος στη γενική κατάταξη των RS:X ανδρών στην Ενοσίμα, όπου διεξάγονται τα αγωνίσματα ιστιοπλοϊας των Ολυμπιακών Αγώνων 2020 του Τόκιο.

Μετά την διεξαγωγή των τριών ιστιοδρομιών της Πέμπτης (29/7), ο Έλληνας πρωταθλητής, τερμάτισε 7ος στην 10η, 8ος στην 11η και 4ος στη 12η, έχοντας 110 βαθμούς ποινής.

Έτσι στον αγώνα των μεταλλίων συνεχίζουν οι δέκα πρώτοι αθλητές, ενώ προηγείται στη γενική βαθμολογία ο Ολλανδός Κίραν Μπάτλοε με 33 β/π και ακολουθούν, ο Γάλλος Τομάς Γκουάρ με 52 β/π και ο Ιταλός Ματία Καμπόνι με 54 β/π.

Στην 17η θέση της γενικής κατάταξης οι Τσουλφά και Σπανάκη

τσουλφα σταματη
τσουλφα σταματη

Στην 17η θέση της γενικής κατάταξης της κατηγορίας σκαφών 470 στην Ολυμπιακή Ρεγκάτα του Τόκιο με 39 βαθμούς ποινής υποχώρησαν οι Αιμιλία Τσουλφά και Αριάδνη Σπανάκη, μετά την ολοκλήρωση της 4ης ιστιοδρομίας.

Οι Ελληνίδες αθλήτριες ήταν 13ες με 24 βαθμούς ποινής μετά τις πρώτες δύο ιστιοδρομίες, αλλά ακυρώθηκαν με Black Flagged (ΒFD) για πρόωρη εκκίνηση στην 3η ιστιοδρομία, ενώ τερμάτισαν στη 17η θέση στην 4η και τελευταία για σήμερα ιστιοδρομία.

Μέχρι στιγμής, το ελληνικό πλήρωμα μετρά μία 14η θέση (1η ιστιοδρομία), μία 8η θέση (2η ιστιοδρομία), μία ποινή ακύρωσης (22η) στην 3η ιστιοδρομία και μία 17η θέση (4η ιστιοδρομία).

Στην 19η θέση της τελικής κατάταξης στα RS:X η Διβάρη

Δίβαρη
Δίβαρη

Η Κατερίνα Δίβαρη ολοκλήρωσε την παρουσία της στην κατηγορία σκαφών RS:X, στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2020 του Τόκιο, καταλαμβάνοντας τη 19η θέση με 204 βαθμούς ποινής.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν κατάφερε να πλασαριστεί στην πρώτη δεκάδα που θα συνεχίσει στον τελικό, αφού στη 10η ιστιοδρομία τερμάτισε 19η, στην 11η ήταν και πάλι 19η και στην τελευταία και 12η ιστιοδρομία ήταν 23η. Η Κύπρια ιστιοπλόος Νατάσα Λάππα κατέλαβε την 21η θέση με 218 βαθμούς ποινής.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Πέμπτες οι Κυρίδου, Μπούρμπου στον τελικό

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Στον τελικό του σκιφ ο Ντούσκος-εκτός τελικού η Κυρίδου

Αθλητικά

ΕΠΣΗ: Οι αγώνες της πρεμιέρας-Ποιοι βραβεύτηκαν στην εκδήλωση τησ κλήρωσης

epsiklirosi.jpg

Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγο οι κληρώσεις  των πρωταθλημάτων της ΕΠΣ Ηρακλείου από την Α1 έως και την Β2 κατηγορία, καθώς η κλήρωση για την Γ ΕΠΣΗ και του Κυπέλλου, θα διεξαχθούν στο επόμενο διάστημα.

Η έναρξη των πρωταθλημάτων θα είναι σταδιακή από 25-26/9 με την Α1 και η συνέχεια θα δοθεί με τα επόμενα πρωταθλήματα, καθώς η Α2 εκκινεί το πρώτο σαββατοκύριακο του Οκτωβρίου και θα ακολουθήσουν η Β’ κατηγορία στις 9-10/10 και τέλος η Γ κατηγορία στις 16-17/10.

Στο πλαίσιο των κληρώσεων, πραγματοποιήθηκαν και βραβεύσεις από την ΕΠΣ Ηρακλείου, καθώς τιμήθηκαν άνθρωποι που δεν βρίσκονται στη ζωή.Πρόκειται για τους: Δημήτρη Παπαδόπουλο (παλαίμαχος ποδοσφαιριστής, προπονητής και ιδρυτής του Λίντο), Μανόλη Φουστανάκη (παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ), Κώστα Ρεπανάκη (επί χρόνια γενικός αρχηγός και παράγοντας του ΟΦΗ), Ντίνο Συγγενίδη (επί χρόνια παράγοντας και σημαντική προσωπικότητα του Εργοτέλη), Νίκο Γιαλαμά (παλαίμαχος τερματοφύλακας ΟΦΗ και ομάδων της Κρήτης) και Μίλτο Ανδρεανίδη (παλαίμαχος ποδοσφαιριστής ΟΦΗ και τιμ μάνατζερ των τμημάτων υποδομής της ΠΑΕ ΟΦΗ).

Επιπλέον, βραβεύτηκαν, ο Ηρόδοτος για την κατάκτηση του πρωταθλήματος του 10ου Ομίλου Γ’ Εθνικής περιόδου 2020-2021, ο παράγοντας του Δία Γιώργος Χαβάκης για την προσφορά του στο ηρακλειώτικο ποδόσφαιρο και ο φροντιστής του Πόρου Σωτήρης Δημητρόπουλος για την προσφορά του στο ποδόσφαιρο και το κοινωνικό του έργο.

Στην πρεμιέρα των πρωταθλημάτων θα γίνουν οι εξής αγώνες,

 Α1 ΕΠΣΗ

Ανθεστίων – ΑΕΚατσαμπά
Ρωμανός – Βόνη
Ασίτες – ΠΑΟΚρουσώνας
ΟΦΑ – Δαμάστα
Μοίρες – ΑΟ Τυμπακίου
Δειλινά – Χερσόνησος
Τριτωνία – Μινωική
ΠΑΝΟΜ – ΕΓΟΗ

Α2 ΕΠΣΗ

 1ος Όμιλος

ΛΙΝΤΟ – ΝΕΟΙ ΕΡΓΟΤΕΛΗ
ΔΩΡΙΕΑΣ – ΚΟΥΝΑΒΟΙ
ΓΙΟΥΧΤΑΣ 2010 – ΝΕΟΙ ΕΡΓΟΤΕΛΗ
ΠΗΓΑΣΟΣ – ΓΟΥΒΕΣ
ΜΟΧΟΣ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ

2ος Ομιλος

ΑΣΗΜΙ – ΦΑΙΣΤΟΣ
ΑΟΚ – ΤΥΛΙΣΟΣ
ΑΕΤΟΣ ΑΝΩΓΕΙΩΝ – ΡΟΥΒΑΣ
ΠΑΛΙΑΝΗ – ΟΦΑΜ
ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ – ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Β1 ΕΠΣΗ

ΔΙΑΣ ΟΜΟΝΟΙΑ -ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 

ΕΛΠΙΔΕΣ -ΝΕΟΙ ΜΙΝΩΙΚΗΣ 

ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΙΠΙΔΙΤΟΥ -ΤΗΓΑΝΙΤΗΣ 

ΔΟΞΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ -ΓΑΡΙΠΑ 

ΚΟΡΟΙΒΟΣ- ΕΡΜΗΣ ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΥ 

Β2 ΕΠΣΗ

ΝΕΟΙ ΑΛΜΥΡΟΥ -ΓΟΡΤΥΣ

ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ- ΖΑΡΟΣ 

ΚΑΝΑΡΙΑ -ΘΕΡΙΣΣΟΣ 

ΡΑΥΚΟΣ -ΔΑΦΝΕΣ 

Ρεπό το ΑΛΟΓΟ ΜΑΛΕΒΙΖΙΟΥ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Super league2: Στο Ηράκλειο οι Αιγύπτιοι του Εργοτέλη

Χάντμπολ : Στο Ηράκλειο οι εθνικές ομάδες ανδρών και γυναικών

 

 

ESPA BANNER