Αθλητικά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Παραμένει 11ος στα Finn ο Μιτάκης

Μιτακης

Στην 11η θέση της γενικής κατάταξης στα Finn παραμένει ο Ιωάννης Μιτάκης, μετά τη διεξαγωγή και των δύο σημερινών ιστιοδρομιών, της 7ης και της 8ης, στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2020 του Τόκιο..

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε ενδέκατος στην 7η ιστιοδρομία και όγδοος στην 8η, μετρώντας έως τώρα 63 βαθμούς ποινής. Στην κατηγορία προηγείται ο Βρετανός Τζιλ Σκοτ, που τερμάτισε έκτος στην 7η ιστιοδρομία και πρώτος στην 8η, έχοντας 20 βαθμούς ποινής.

Χρυσός ο Μπαντλόε στα RS:X, 11ος ο Κοκκαλάνης

Ο Κίραν Μπαντλόε από την Ολλανδία ήταν ο μεγάλος νικητής στην κούρσα των μεταλλίων της κατηγορίας RS:X ανδρών στο Ολυμπιακό τουρνουά ιστιοπλοΐας. Ο 26χρονος ιστιοπλόος από το Άλμερε και παγκόσμιος πρωταθλητής 2019, 2020 και 2021 ολοκλήρωσε όλες τις κούρσες με σύνολο 37 βαθμών ποινής κι ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Τομά Γκουάρ (74 β/π), ενώ το χάλκινο πήγε στον Κινέζο Κουν Μπι (75 β/π), ο οποίος έκανε ένα εκπληκτικό αγώνα στο φινάλε και κατάφερε να αφήσει πίσω του τον Ισραηλινό Γιοάβ Κοέν (76 β/π) και τον Ιταλό Ματία Καμπόνι (76 β/π).

κοκκαλανης
κοκκαλανης

Ο Βύρωνας Κοκκαλάνης κατετάγη 11ος στη γενική κατάταξη των RS:X ανδρών. Ο Έλληνας ιστιοπλόος 8ος στην 1η ιστιοδρομία, 17ος στη 2η, 10ος στην 3η, 5ος στην 4, 26ος στην 5η, 8ος στην 6η, 18ος στην 7η, 19ος στην 8η, 6ος στην 9η, 7ος στην 10η, 8ος στην 11η και 4ος στη 12η, έχοντας 110 βαθμούς ποινής.

Ο Κύπριος ιστιοπλόος Ανδρέας Καριόλου κατετάγη 12ος στη γενική κατάταξη με 118 βαθμούς ποινής.

Χρυσό η Λου στα RS:Χ, 19η η Δίβαρη

H παγκόσμια πρωταθλήτρια 2017, 2018 και 2019 Γιουνξιού Λου από την Κίνα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία σκαφών RS:X στην ιστιοπλοΐα, στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2020 του Τόκιο. Αυτό είναι το πρώτο της Ολυμπιακό μετάλλιο.

Δίβαρη
Δίβαρη

Από πλευράς Ελλάδας, η Κατερίνα Δίβαρη είχε ολοκληρώσει την παρουσία της στην κατηγορία σκαφών RS:X στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, καταλαμβάνοντας τη 19η θέση με 204 βαθμούς ποινής, στην τελική κατάταξη. Αναλυτικά, η Δίβαρη είχε τις εξής κατατάξεις στις ιστιοδρομίες: 1η Ιστιοδρομία: 19η, 2η Ιστιοδρομία: 19η, 3η Ιστιοδρομία: 19η, 4η Ιστιοδρομία: 20η, 5η Ιστιοδρομία: 20η, 6η Ιστιοδρομία: 23η, 7η Ιστιοδρομία: 15η, 8η Ιστιοδρομία: 18η, 9η Ιστιοδρομία: 13η, 10η Ιστιοδρομία: 19η, 11η Ιστιοδρομία: 19η, 12η Ιστιοδρομία: 23η

Όσο για την Κύπρια ιστιοπλόο, η Νατάσα Λάππα, κατέλαβε την 21η θέση με 218 βαθμούς ποινής.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ'

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Άνετα στον τελικό του μήκους ο Μίλτος Τεντόγλου (video)

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Στον τελικό των 50 μ. ελεύθερο ο εκπληκτικός Γκολομέεβ

Αθλητικά

ΕΠΣΗ: Οι αγώνες της πρεμιέρας-Ποιοι βραβεύτηκαν στην εκδήλωση τησ κλήρωσης

epsiklirosi.jpg

Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγο οι κληρώσεις  των πρωταθλημάτων της ΕΠΣ Ηρακλείου από την Α1 έως και την Β2 κατηγορία, καθώς η κλήρωση για την Γ ΕΠΣΗ και του Κυπέλλου, θα διεξαχθούν στο επόμενο διάστημα.

Η έναρξη των πρωταθλημάτων θα είναι σταδιακή από 25-26/9 με την Α1 και η συνέχεια θα δοθεί με τα επόμενα πρωταθλήματα, καθώς η Α2 εκκινεί το πρώτο σαββατοκύριακο του Οκτωβρίου και θα ακολουθήσουν η Β’ κατηγορία στις 9-10/10 και τέλος η Γ κατηγορία στις 16-17/10.

Στο πλαίσιο των κληρώσεων, πραγματοποιήθηκαν και βραβεύσεις από την ΕΠΣ Ηρακλείου, καθώς τιμήθηκαν άνθρωποι που δεν βρίσκονται στη ζωή.Πρόκειται για τους: Δημήτρη Παπαδόπουλο (παλαίμαχος ποδοσφαιριστής, προπονητής και ιδρυτής του Λίντο), Μανόλη Φουστανάκη (παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ), Κώστα Ρεπανάκη (επί χρόνια γενικός αρχηγός και παράγοντας του ΟΦΗ), Ντίνο Συγγενίδη (επί χρόνια παράγοντας και σημαντική προσωπικότητα του Εργοτέλη), Νίκο Γιαλαμά (παλαίμαχος τερματοφύλακας ΟΦΗ και ομάδων της Κρήτης) και Μίλτο Ανδρεανίδη (παλαίμαχος ποδοσφαιριστής ΟΦΗ και τιμ μάνατζερ των τμημάτων υποδομής της ΠΑΕ ΟΦΗ).

Επιπλέον, βραβεύτηκαν, ο Ηρόδοτος για την κατάκτηση του πρωταθλήματος του 10ου Ομίλου Γ’ Εθνικής περιόδου 2020-2021, ο παράγοντας του Δία Γιώργος Χαβάκης για την προσφορά του στο ηρακλειώτικο ποδόσφαιρο και ο φροντιστής του Πόρου Σωτήρης Δημητρόπουλος για την προσφορά του στο ποδόσφαιρο και το κοινωνικό του έργο.

Στην πρεμιέρα των πρωταθλημάτων θα γίνουν οι εξής αγώνες,

 Α1 ΕΠΣΗ

Ανθεστίων – ΑΕΚατσαμπά
Ρωμανός – Βόνη
Ασίτες – ΠΑΟΚρουσώνας
ΟΦΑ – Δαμάστα
Μοίρες – ΑΟ Τυμπακίου
Δειλινά – Χερσόνησος
Τριτωνία – Μινωική
ΠΑΝΟΜ – ΕΓΟΗ

Α2 ΕΠΣΗ

 1ος Όμιλος

ΛΙΝΤΟ – ΝΕΟΙ ΕΡΓΟΤΕΛΗ
ΔΩΡΙΕΑΣ – ΚΟΥΝΑΒΟΙ
ΓΙΟΥΧΤΑΣ 2010 – ΝΕΟΙ ΕΡΓΟΤΕΛΗ
ΠΗΓΑΣΟΣ – ΓΟΥΒΕΣ
ΜΟΧΟΣ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ

2ος Ομιλος

ΑΣΗΜΙ – ΦΑΙΣΤΟΣ
ΑΟΚ – ΤΥΛΙΣΟΣ
ΑΕΤΟΣ ΑΝΩΓΕΙΩΝ – ΡΟΥΒΑΣ
ΠΑΛΙΑΝΗ – ΟΦΑΜ
ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ – ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Β1 ΕΠΣΗ

ΔΙΑΣ ΟΜΟΝΟΙΑ -ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 

ΕΛΠΙΔΕΣ -ΝΕΟΙ ΜΙΝΩΙΚΗΣ 

ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΙΠΙΔΙΤΟΥ -ΤΗΓΑΝΙΤΗΣ 

ΔΟΞΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ -ΓΑΡΙΠΑ 

ΚΟΡΟΙΒΟΣ- ΕΡΜΗΣ ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΥ 

Β2 ΕΠΣΗ

ΝΕΟΙ ΑΛΜΥΡΟΥ -ΓΟΡΤΥΣ

ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ- ΖΑΡΟΣ 

ΚΑΝΑΡΙΑ -ΘΕΡΙΣΣΟΣ 

ΡΑΥΚΟΣ -ΔΑΦΝΕΣ 

Ρεπό το ΑΛΟΓΟ ΜΑΛΕΒΙΖΙΟΥ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Super league2: Στο Ηράκλειο οι Αιγύπτιοι του Εργοτέλη

Χάντμπολ : Στο Ηράκλειο οι εθνικές ομάδες ανδρών και γυναικών

 

 

ESPA BANNER