Αθλητικά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Οι ελληνικές συμμετοχές της 15ης ημέρας (06/08)

εθνικη πολο

Η μεγάλη μάχη της Εθνικής πόλο των ανδρών στον πρώτο ημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά υδατοσφαίρισης κόντρα στην ισχυρή Ουγγαρία ξεχωρίζει από το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών στην αυριανή (Παρασκευή, 06/08) 15η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων 2020 του Τόκιο.
Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου θέλει να επαναλάβει τη μεγάλη νίκη της πρεμιέρας στο τουρνουά επί των Μαγυάρων (10-9), για να προκριθεί για πρώτη φορά στην Ιστορία της σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων.
 
ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 15ης ΗΜΕΡΑΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Tatsumi Water Polo Centre
-Ημιτελικός Υδατοσφαίρισης Ανδρών (09:30): ΕΛΛΑΔΑ-Ουγγαρία

ΣΤΙΒΟΣ
Sapporo Odori Park
-50 χιλιόμετρα βάδην ανδρών (5/8, 23:30 - 6/8, 04:00): Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ
-20 χιλιόμετρα βάδην γυναικών (10:30): Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, Παναγιώτα Τσινοπούλου, Κυριακή Φιλτισάκου

ΠΑΛΗ
-Ελευθέρα ανδρών 65 kg: Φάση των 16 (05:40): Γιώργος Πιλίδης
-Ελευθέρα ανδρών 65 kg: Προημιτελική φάση - Γιώργος Πιλίδης (αν προκριθεί)
-Ελευθέρα ανδρών 65 kg: Ημιτελικοί - Γιώργος Πιλίδης (αν προκριθεί)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Τέταρτη Ολυμπιονίκης η Στεφανίδη, 8η η Κυριακοπούλου (video)

Επέστρεψε ο «χρυσός» Τεντόγλου: “Θα ήταν πιο τίμιο να ήμουν δεύτερος” (vid)

Αθλητικά

Super League 2: Η σύνθεση των δύο ομίλων-10/10 η έναρξη

sl-2.jpg

Έγινε γνωστή από την διοργανώτρια αρχή η σύνθεση των δύο ομίλων του νέου πρωταθλήματος της Super League 2. Πέρα από την τοποθέτηση του Ολυμπιακού Β’ στον βορρά έπειτα από κλήρωση, εντύπωση προκαλεί ο εκ νέου διαχωρισμός των δύο ομάδων του Βόλου, με τον Ολυμπιακό φέτος να τοποθετείται στον Νότο και την Νίκη στον Βορρά.

Επίσης, παραμένει σε εκκρεμότητα η συμμετοχή της Ρόδου, η διοίκηση της οποίας γνωστοποίησε πως δικαιώθηκε η προσφυγή της στο Διοικητικό Εφετείο Αθηνών και περιμένει να συμμετάσχει και αυτή στην κλήρωση, συμμετέχοντας στον Νότιο όμιλο. Το πρωτάθλημα της super league 2 θα ξεκινήσει στις 10 Οκτωβρίου.

Η σύνθεση των ομίλων:

Νότιος Όμιλος
Αιγάλεω, Αστέρας Βλαχιώτη. Διαγόρας Ρόδου, Επισκοπή, Εργοτέλης, Καλαμάτα, Καλλιθέα, Κηφισιά, Λεβαδειακός, Ολυμπιακός Βόλου, Καραϊσκάκης Άρτας, ΟΦ Ιεράπετρας, Χανιά, ΑΕΚ Β’, Παναθηναϊκός Β’.

Βόρειος Όμιλος
ΑΕΛ, Αλμωπός Αριδαίας, Αναγέννηση Καρδίτσας, Απόλλων Λάρισας, Απόλλων Πόντου, Βέροια, Θεσπρωτός, Νίκη Βόλου, Ξάνθη, Πανσερραϊκός, Πιερικός, Τρίγλια, Τρίκαλα, Ολυμπιακός Β’, ΠΑΟΚ Β’.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

ΟΦΗ-ΑΕΚ: Ο Κλάτενμπεργκ «ακυρώνει» τις διαμαρτυρίες της ΑΕΚ!

Μπάσκετ: Στην Θεσσαλονίκη και οχι στο Ηράκλειο το ματς της εθνικής ανδρών με Λευκορωσία

ESPA BANNER