Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς-επηρεάστηκε απο τον τραυματισμό του

τσιτσιπασ
 clock 09:44 | 28/07/2021

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αν και προηγήθηκε, ηττήθηκε με 2-1σετ από τον  Γάλλο Ουμπέρ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του τουρνουά τένις των Ολυμπιακών Αγώνων 2020 του Τόκιο.

Ο τραυματισμός του στο τέλος του δεύτερου σετ ήταν καθοριστικός καθώς επηρέασε πολύ την απόδοση του.

Ο Έλληνας πρωταθλητής άρχισε ιδανικά το ματς, κερδίζοντας το πρώτο σετ με 6-2, όμως η συνέχεια δεν ήταν αυτή που θα ήθελε. Στο δεύτερο σετ, ο Γάλλος ισοφάρισε τα σετ σε 1-1 στο τάι μπρέικ.

Στον τελευταίο πόντο του σετ, μάλιστα, ο Τσιτσιπάς τραυματίστηκε και έδειξε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο δεξί γόνατο. Ωστόσο, αφού δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες το ματς συνεχίστηκε κανονικά. Στο τρίτο σετ, ο Γάλλος κυριάρχησε, επικρατώντας με την βοήθεια δύο γρήγορων μπρέικ με 6-2.

Με τον στόχο ενός μεταλλίου στο μονό ανδρών να φεύγει οριστικά από το τραπέζι για τον Έλληνα τενίστα, ο Τσιτσιπάς πλέον στρέφει την προσοχή του στο μικτό διπλό, όπου μαζί με την Μαρία Σάκκαρη, η οποία επίσης αποκλείστηκε στο μονό γυναικών από την Σβιτολίνα, θα διεκδικήσουν μαζί μία διάκριση για την Ελλάδα.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Απίστευτες Κυρίδου και Μπούρμπου, στον τελικό με παγκόσμιο ρεκόρ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Ισοπαλία (6-6) για την Εθνική πόλο με την πανίσχυρη Ιταλία