ΟΦΗ-Αστέρας Τρίπολης 1-0: Στον τελικό του τουρνουά του Βόλου (vid)

ΟΦΗ
 clock 21:08 | 07/08/2022

Ο ΟΦΗ νίκησε στο Πανθεσσαλικό τον Αστέρα Τρίπολης με 1-0 και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά του Βόλου, όπου την Τρίτη (9/8) θα αντιμετωπίσει το Βόλο που επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο ΟΦΗ έδειξε καλό πρόσωπο στο φιλικό , κυρίως επιθετικά, ενώ θέλει αρκετή δουλειά αμυντικά καθώς δέχτηκε αρκετές φάσεις.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε αρκετά ορεξάτος στο παιχνίδι με αποτέλεσμα στα πρώτα δύο λεπτά να χάσει σπουδαίες ευκαιρίες για να κάνει το 1-0, ωστόσο οι προσπάθειες των Ριέρα και Γκαρντάφσκι κατέληξαν άουτ.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ανέβασε ρυθμούς και στο 16΄  βρήκε δίχτυα με τον Κοσμά Τσιλιανίδη, ωστόσο το τέρμα δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Τελικά, τρία λεπτά αργότερα (19΄) οι Κρητικοί κατάφεραν και άνοιξαν το σκορ, με τον Γιάννη Μπουζούκη να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, με ένα πέναλτι που κέρδισε ο Τοράλ σε μαρκάρισμα του Τασιόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει, με τον Νέιρα να έχει μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όμως ο Παπαδόπουλος απέκρουσε δύσκολα μία κεφαλιά του Νέιρα στο 52ο λεπτό. Στη συνέχεια, όπως είναι λογικό μετά τις μαζικές αλλαγές των δύο προπονητών, ο ρυθμός έπεσε, με το 1-0 υπέρ του ΟΦΗ να μένει μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Βαλβέρδε, Καστάνο, Καρμόνα, Άλβαρεζ, Στάνκο, Ρεγκίς, Μπερτόγλιο, Ριέρα, Γκαρντάφσκι, Πασκουάλ.

ΟΦΗ: Μανδάς, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Ντιουσέ, Μεγιάδο, Νέιρα, Τοράλ, Μπουζούκης, Τσιλιανίδης

ΟΦΗ: Συμφώνησε με τον διεθνή Ισλανδό αμυντικό Θοράρινσον (video)

ΟΦΗ: Έκλεισε τον Ολλανδό τερματοφύλακα Σόνι Στέιφενς-και επίσημα στην Άμπα ο Επασί