ΟΦΗ-Αστέρας Τρ 1-1: Ανοιχτοί λογαριασμοί

clock 20:56 | 21/04/2019

Ο Αστέρας Τρίπολης πήρε πολύτιμο βαθμό (1-1) από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 17΄ με πέναλτι του Βαζ, αλλά ο Τσιλιανίδης ισοφάρισε στο 59΄ και η αρκαδική ομάδα, παρότι έμεινε για έκτο σερί ματς χωρίς νίκη, μπορεί να διασφαλίσει την παραμονή με «τρίποντο» επί του Πανιωνίου στο φινάλε ή εφόσον ο ΟΦΗ δεν νικήσει στο Περιστέρι τον Ατρόμητο.
Το πέναλτι που κέρδισε ο Σασί από τον Βλάχο και η εύστοχη εκτέλεση από τον Βαζ στο 17', όχι μόνο έδωσαν προβάδισμα στον Όμιλο, αλλά διαφοροποίησαν την εικόνα της αναμέτρησης.
Ο ΟΦΗ πήρε τα πάνω του και έγινε ο απόλυτος κυρίαρχος, ενώ άρχισε ο... καταιγισμός ευκαιριών στα καρέ της αρκαδικής ομάδας. Στο 21' ο Κοροβέσης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γιακουμάκη με κεφαλιά απάντησε στο δοκάρι των φιλοξενούμενων, ενώ στο 24' ο Φερέιρα μπήκε μόνος στην περιοχή του Αστέρα, έκανε το πλασέ με την μπάλα να φεύγει άουτ.
Ο Αστέρας έβγαλε αντίδραση από το 30' κι άρχισε να πιέζει τους γηπεδούχους, γεμίζοντάς τους άγχος. Ο ΟΦΗ δεν κρατούσε εύκολα μπάλα και έκανε αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να... χτυπήσει κόκκινο η αγωνία μέχρι να ακουστεί από τον Σκουλά το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο μέρος άρχισε με ατυχία για τον Όμιλο, αφού ο Ποτουρίδης τραυματίστηκε και στη θέση του πέρασε ο Κυριακίδης, που σημαίνει ότι συνέχισε το ματς με αμυντικό δίδυμο ανάγκης. Ο Αστέρας Τρίπολης συνέχισε με την ίδια ορμή από τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να δείχνει «βραχυκυκλωμένος» και ανήμπορος να φέρει στα μέτρα του το παιχνίδι. Μάλιστα, στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Τριανταφυλλόπουλος βρέθηκε σε θέση φορ κι έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση.
Ό,τι δεν έκανε στο 56' το έκανε ο Τσιλιανίδης τρία λεπτά αργότερα και με κεφαλιά-ψαράκι διαμόρφωσε το 1-1, γεμίζοντας με άγχος το Γεντί Κουλέ.
Ο Βέρα προχώρησε σε αλλαγή και προσώπων και διάταξης, ο Αστέρας με την πάροδο του χρόνου πρόσεξε περισσότερο την άμυνα, αφού τον βόλευε η ισοπαλία και στο 78' ήρθε η πρώτη ευκαιρία για τους Κρητικούς στο β' μέρος,  με τον Γιακουμάκη να κάνει το γυριστό σουτ και τη μπάλα να φεύγει σύριζα έξω από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη.
Ο ΟΦΗ πίεσε, απείλησε και με τον Μπράουν, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω στα τελευταία λεπτά, το ματς έγινε θρίλερ, ακατάλληλο για καρδιακούς, αλλά το 1-1 δεν άλλαξε, με την κρητική ομάδα να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ξεμπερδεύει με την παραμονή. Πλέον, στρέφει την προσοχή του στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ατρόμητο.