ΟΦΗ: Ανέτοιμος και νέα φιλική ήττα στην Ολλανδία( VIDEO-ΦΩΤΟ)

οφη-μπρεντα ντιουσε
 clock 18:22 | 25/07/2023

Φανερά ανέτοιμος παρουσιάστηκε ο ΟΦΗ στο δεύτερο φιλικό του παιχνίδι επί ολλανδικού εδάφους.

Η ομάδα του Ηρακλείου ηττήθηκε με 3-2 από τη Μπρέντα (ομάδα Β' κατηγορίας), πληρώνοντας κάποια από τα πολλά λάθη που έκανε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ουσιαστικά το μόνο που μπορεί να κρατήσει ο ΟΦΗ από αυτό το ματς, είναι το ωραίο γκόλ του Νέιρα, με το οποίο ισοφάρισε προσωρινά, στο τέλος του α' ημιχρόνου.

Με την έναρξη του παιχνιδιού στο 16ο δευτερόλεπτο, η μπάλα έφτασε στον Καρώ, ο οποίος δεν είχε υπολογίσει τη θέση του Μανδά και θέλοντας να του δώσει τη μπάλα, πέτυχε ένα απίστευτο αυτογκόλ για το 1-0. Ο ΟΦΗ απάντησε άμεσα και με το σουτ του Τοράλ εκτός περιοχής, ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό.

Στο 16’, και μετά από βαθιά μπαλιά, ο Γκάρμπετ έκανε υπέροχο κοντρόλ και περνώντας και τον Μανδά, «έγραψε» το 2-1 προ κενής εστίας. Στο 45’, ο ΟΦΗ έφερε και πάλι το μας στα ίσα. Ο Νέιρα, με απίθανη λόμπα «κρέμασε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2-2.

Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες έκαναν πολλές αλλαγές, με τη Μπρέντα να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με τον Γκάρμπετ (50'), ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως το πλασέ του Ντίκο στο 75', κατέληξε στο δοκάρι.

ΓΚΑΓΙΕΓΟΣ

Φελίπε Γαγιέγος βρίσκεται από το πρωί στην Ολλανδία και παρακολούθησε το φιλικό του ΟΦΗ με αντίπαλο τη Μπρέντα.

Μετά τις ιατρικές εξετάσεις ο Χιλιανός μέσος έφτασε στο Ντέλντεν και πρόλαβε το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Ανανεωμένος και με διαφορετικό λουκ (χωρίς το μούσι με το οποίο τον είχαμε συνηθίσει), ο 31χρονος άσος φόρεσε για πρώτη φορά (για τη δεύτερη θητεία του) τα «ασπρόμαυρα».

Στον πάγκο της ομάδας, μαζί με τους άλλους λάτιν, Τοράλ και Νέιρα, ο Γαγιέγος είχε αρκετούς λόγους να χαμογελά, βρισκόμενος πλέον σε ένα γνώριμο περιβάλλον.

Μπάσκετ: Κληρώσεις στις 9 Αυγούστου για τα πρωταθλήματα και το κύπελλο

Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Η Άρτεμις Βασιλάκη κατετάγη 44η σε 65 κολυμβήτριες στην παρθενική της εμφάνιση (βίντεο)