Ο Ολυμπιακός κέρδισε 4-2 τη Μάλμε και συνεχίζει στο Europa League

clock 23:55 | 09/12/2014

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 4-2 στο παιχνίδι με τη Μάλμε και έχοντας εννέα βαθμούς στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, πήρε την τρίτη θέση και συνεχίζει στο Europa League. Το σκορ για τους «ερυθρόλευκους» άνοιξε ο Φουστέρ στο 22ο λεπτό, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 59’ ο Κρουν στην αντεπίθεση σημείωσε το 1-1 για τους Σουηδούς. Στο 63ο λεπτό ο Τσόρι με εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μάλμε κάνοντας το 2-1 για τον Ολυμπιακό. Η Μάλμε ισοφάρισε σε 2-2 στο το 82ο λεπτό με τον Ρόζενμπεργκ. Όμως οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ξανά προβάδισμα λίγα λεπτά αργότερα, στο 87ο λεπτό, όταν ο Μήτρογλου  μετά από κόρνερ βρέθηκε στο σωστό σημείο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μάλμε. Το τελικό 4-2  σημείωσε στο 90'  ο Αφελάι.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουΐ, Αμπιντάλ, Μποτία, Μαζουακού, Μανιάτης, Εντινγκά, Κασάμι, Φουστέρ (77’ Αφελάι), Τσόρι (89’ Σιόβας), Μήτρογλου (88’ Μπενίτες).

Στον πάγκο: Μέγιερι, Αυλωνίτης, Μπουχαλάκης, Διαμαντάκος.

Μάλμε: Όλσεν, Τίνερχολμ, Ελάντερ, Ρικαρντίνιο, Κονάτε (57’ Κρουν), Χάλστι, Έρικσον (75’ Τερν), Αντού, Φόρσμπεργκ, Τέλιν, Ρόζενμπεργκ.

Στον πάγκο: Αζίνοβιτς, Κόντσα, Τσιμπίσκι, Μεχμέτι, Ράκιπ.