Ο Αστέρας έριξε από νωρίς στο... καναβάτσο τον Παναθηναϊκό

clock 22:38 | 13/09/2020

Ξεκίνημα με το… αριστερό για τον Παναθηναϊκό, που έχασε με 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» στο πρώτο φετινό ματς των δύο ομάδων για το νέο πρωτάθλημα.

Το γκολ που έμελλε να κρίνει τον νικητή σημείωσε ο Ριέρα με ωραία ενέργεια και εκτέλεση με το αριστερό, μετά από ασίστ του Τιλίκα στο 73ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να έχουν και δοκάρι δέκα λεπτά μετά, σε σουτ «φωτοβολίδα» του Τασουλή, όντες ανώτεροι συνολικά στην επανάληψη!

Αντιθέτως, το «τριφύλλι» θα μπορούσε να είχε προηγηθεί εκείνο στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο κυριάρχησαν μετά το… μουδιασμένο ξεκίνημα, καθώς ο Καρλίτος είχε… κέφια και έφτιαξε φάσεις για γκολ, ενώ ο ίδιος είχε και δοκάρι με απευθείας χτύπημα φάουλ στο 26ο λεπτό…Στο 48' ο Καρλίτος ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κώτσιρα μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Σιδηρόπουλος, με τη βοήθεια και του VAR έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Σουάρεθ, 'Αλβαρεθ (71' λ.τρ. Τασουλής), Μουνάφο (72' Μπ. Φερνάντεθ), Μπελόκ (55' Βαλιέντε), Ριέρα, Αλί Μπαμπά (56' Λέο Τιλίκα), Κρέσπι (90'+2' Γκαρθία), Μπαράλες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντ. Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Πούγγουρας, Μαυρομμάτης (87' Ζαγαρίτης), Κουρμπέλης (70' Αλεξανδρόπουλος), Σερπέζης (60' Μπουζούκης), Αγιούμπ, Σαβιέρ (71' Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος, Μακέντα.