Νίκη πρόκριση για τον Αστέρα 4-2 την Ροβανιέμι

clock 10:34 | 25/07/2014

Ο Αστέρας Τρίπολης πραγματοποίησε την πρώτη του ευρωπαϊκή νίκη και παράλληλα πήρε την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, καθώς επικράτησε 4-2 της Ροναβιέμι. Το σκορ άνοιξε στο 12’ ο Κουρμπέλης με ωραίο πλασέ έξω απ’ την περιοχή. Στη συνέχεια ο Αστέρας Τρίπολης έδωσε χώρο στους Φιλανδούς που άρχισαν να πιστεύουν στην ανατροπή του σκορ. Όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου  ο Μάσα κέρδισε πέναλτι και ο Σάλγκρεν αποβλήθηκε από το παιχνίδι αφήνοντας την Ροβανιέμι με δέκα παίκτες. Ο Ντε Μπλάσις  σκόραρε από την άσπρη βούλα κάνοντας το 2-0 για την ομάδα της Αρκαδίας. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Φιλανδοί έπιασαν στον ύπνο την άμυνα του Αστέρα και μέσα σε δέκα λεπτά, ισοφάρισαν σε 2-2 με τα γκολ του  Μακιτάλο στο 53’ και του Λαχτενμάκι στο 63’ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την τραγική έξοδο του Μπαντή. Οι Αρκάδες όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς ο Βεργέτης έριξε στο παιχνίδι τους  Μπαντιμπανγκά και Μπακασέτα. Έτσι στο 73’ ο Ντε Μπλάσις  με φοβερή κεφαλιά έκανε το 3-2  δίνοντας σκορ πρόκρισης στους γηπεδούχους, και ο Μπακασέτα δέκα λεπτά πριν τη λήξη με κοντινή προβολή ύστερα από πάσα του Μπαντιμπανγκά διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λούι, Παντελιάδης, Γκόιαν, Σανκαρέ, Ουσέρο, Κουρμπέλης (71’ Μπακασέτας), Ρόλε, Μάσα (75’ Μουνάφο), Ντε Μπλάσις, Μπαράλες (68’ Μπαντιμπανγκά
Στον πάγκο: Θεοδωρόπουλος, Κιτοκό, Νίκο, Ζησόπουλος.

Ροβανιέμι: Σάλγκρεν, Λαχτενμάκι, Οκόνεν, Μακιτάλο, Οταρού (45’ Φόρσμαν), Κόκο (69’ Εμενίκε), Γκέι, Σάξμαν, Μαγιάβα, Νιάσι (83’ Λάχτινεν), Όμπιλο
Στον πάγκο: Νούρμος, Ουντόκα, Βίρτανεν, Πεούρα.