Νίκη με ανατροπή ο Κισσαμικός 2-1 τον Εργοτέλη (video)

clock 20:14 | 23/11/2015

Αν και προηγήθηκε στο 45' με τον Παμλίδη ο Εργοτέλης γνώρισε την ήττα στο Ρέθυμνο από τον Κισσαμικό με 2-1 στο κρητικό ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Football League.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος κι αφού έχασε αρκετές ευκαιρίες πήρε προβάδισμα με τον Παμλίδη στο 45’. Με βελτιωμένο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο ο Κισσαμικός κατάφερε να ισοφαρίσει στο 61’ με τον Βαττή, που εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική μπαλιά του Λώττα. Στο 75’ ο Βαττής έκανε εκπληκτική προσπάθεια από τ’ αριστερά και έβγαλε ιδανική μπαλιά στον Μάντζη, που με πλασέ σημείωσε το 2-1.

Οι φάσεις του αγώνα
3’ Φάουλ του Κούτρη ο Σακελλαρίου απομάκρυνε και ο Κυριακόπουλος με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.
25’ Σέντρα του Στεβάνοβιτς η μπάλα φτάνει στον Ντος Σάντος, που με δυνατό σουτ τη στέλνει πολύ ψηλά πάνω από την εστία.
30’ Κόρνερ του Κούτρη η μπάλα βρίσκει στο πόδι του Γιαλούση και καταλήγει στην "αγκαλιά" του Αγριμάκη.
31’ Μπαλιά του Καλέ ο Παμλίδης από πλάγια θέση προσπαθεί να "κρεμάσει"  τον Αγριμάκη αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.
35’ Ο Καλέ στην πλάτη της άμυνας από πλάγια θέση πλασάρει και ο Αγριμάκης αποκρούει σε κόρνερ.
42’ Ο Αγριμάκης κάνει σπουδαία διπλή επέμβαση σε προσπάθειες του Παμλίδη.
43’ Κόρνερ του Ντος Σάντος κεφαλιά του Καμαρά, ο Γιαλούσης με τον ίδιο τρόπο προσπαθεί να σκοράρει αλλά στέλνει την μπάλα άουτ.
44’ Σέντρα του Κούτρη ο Μάνος από κοντά με προβολή στέλνει την μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
45’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Καλέ γύρισμα του Μάνου απομάκρυνε ο Γιαννίτσης, κεφαλιά του Στεβάνοβιτς ο Παμλίδης με "τακουνάκι" στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (0-1).
46’ Σέντρα του Κούτρη σουτ στην κίνηση του Μάνου μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Αγριμάκης.
51’ Μακρινό σουτ του Σμίλτου η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλο και καταλήγει κόρνερ.
54’ Σουτ του Καμαρά μπλοκάρει ο Αγριμάκης.
57’ Σουτ του Μάντζη έξω από την περιοχή η μπάλα καταλήγει άουτ.
61’ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Λώττα ο Βαττής πλασάρει ιδανικά τον Αθανασίου για το 1-1.
65’ Σουτ του Ντος Σάντος η μπάλα "χτυπάει" στον Γιαννίτση και προσκρούει στο κάθετο δοκάρι.
67’ Σουτ του Ντος Σάντος αποκρούει ο Αγριμάκης σε κόρνερ.
75’ ΓΚΟΛ: Εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Βαττή και μπαλιά στον Μάντζη, που πλασάρει σωστά για το 2-1.
84’ Σέντρα του Δωματά κεφαλιά του Καλέ ψηλά άουτ.
90+5' Σουτ του Βλάχου αποκρούει ο Αθανασίου.
90+6' Ευκαιρία για τον Εργοτέλη με τον Δωματά που από μπαλιά του Καλέ πλασάρει άουτ.

Διαιτητής: Σφακιανάκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Καραγιαννίδης-Λιαμπότης (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)

Κίτρινες κάρτες: Πότσι (27’), Σμίλτος (29’), Ταραλίδης (42’), Τσερκέζος (57’), Μάντζης (85’), Αγριμάκης (90+7')

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Αγριμάκης, Τσερκέζος, Γιαννίτσης, Ταραλίδης, Σακελλαρίου, Πότσι, Σελινιωτάκης (8’ λ.τρ. Σμίλτος), Μάνιας (65’ Βλάχος), Λώττας, Βαττής (78’ λ.τρ. Τσικουδάκης), Μάντζης.

Εργοτέλης (Σταύρος Λαμπράκης): Αθανασίου, Στεβάνοβιτς, Γιαλούσης, Πίτσος, Κούτρης, Κυριακόπουλος, Κ. Καμαρά, Μάνος (79’ Δωματάς), Καλέ, Ντος Σάντος (72’ Μπουρσέλης), Παμλίδης (76’ Ίνιατς).