Νεϊμάρ: Έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο στη Σαουδική Αραβία (βίντεο)

νειμαρ
 clock 15:26 | 16/09/2023

O Νεϊμάρ ξεκίνησε εντυπωσιακά την καριέρα του στη Σαουδική Αραβία. Έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας με την Αλ Χιλάλ, η οποία ανέκτησε το προβάδισμα της Pro League, κερδίζοντας την Αλ Ριάντ (6-1), την έκτη αγωνιστική, στην οποία ο Βέλγος Γιανίκ Καράσκο, πρώην παίκτης της Ατλέτικο Μαδρίτης, έκανε επίσης το ντεμπούτο του με την Αλ Σαμπάμπ.

Η Αλ Χιλάλ, στην οποία αγωνίζονται οι Μπόνο, Σεργκέι Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Ρούμπεν Νέβες, Μάλκομ και Αλεξάντερ Μίτροβιτς, είχε...πέσει προσωρινά από την κορυφή της διοργάνωσης από την Αλ Ιτιχάντ του Κβαρίμ Μπενζεμά, η οποία αγωνίστηκε την Πέμπτη.

Ο Βραζιλιάνος βγήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 63ο λεπτό, με το σκορ στο 2-0 και με αυτόν στο γήπεδο η ομάδα του Ζόρζε Ζέσους «καθάρισε» εντυπωσιακά το ματς με άλλα τέσσερα γκολ. Η παρουσία του Νεϊμάρ ξεσήκωσε την κερκίδα και την ομάδα του, με τον ίδιο να δίνει ασίστ στο Μάλκομ για το 4-0.

Στο 30’ ο Αλεξάνταρ Μίτροβιτς με πέναλτι άνοιξε το σκορ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Γιασίρ Αλ Σαχράνι σκόραρε το δεύτερο. Με τον Νεϊμάρ στο γήπεδο, ο Νάσερ Αλ Ντάουσαρι έκανε χατ τρικ (68’, 87’ πέναλτι, 92').

Το γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Αλί Αλ Ζακάν στο 90+6'.