ΝΒΑ: Με τρομερό Γιάννη οι Μπακς συνέτριψαν σε ένα ημίχρονο τους Σέλτικς!

Αντετοκούμπο
 clock 07:21 | 12/01/2024

Οι Μιλγουόκι Μπακς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αγγίζει ξανά το τριπλ νταμπλ, συνέτριψαν τους Μπόστον Σέλτικς με 135-102, στο μεγάλο ντέρμπι της ανατολικής περιφέρειας.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ στα μόλις 26 λεπτά που αγωνίστηκε, σημείωσε 24 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ, αποτελώντας άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των Σέλτικς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, τα «Ελάφια» μπήκαν αφηνιασμένα στο ματς, κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο στο 41-23, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 37 πόντων (75-38)!

Η τεράστια διαφορά μάλιστα, προκάλεσε την αντίδραση του προπονητή των Σέλτικς, Τζο Ματσούλα που απέσυρε τους βασικούς του στο δεύτερο μέρος, προκαλώντας έντονες συζητήσεις στην Αμερική για την κίνησή του.

H second unit των Σέλτικς, πάντως συμμάζεψε κάπως την κατάσταση, ενώ και οι Μπακς έριξαν αισθητά τον ρυθμό τους για να μην ξεφύγει τελείως το σκορ, με τα «Ελάφια» να πανηγυρίζουν τη νίκη στο μεγάλο ματς της ανατολικής περιφέρειας.

Ο Μπόμπι Πόρτις με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, που σε οκτώ λεπτά είχε 6 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους οπαδούς των «Ελαφιών».

ΟΦΗ: Κομπλέ κόντρα στον Ατρόμητο- Στην αποστολή ο 17χρονος Αδαμάκης!

Νταμπράουσκας: “Χωρίσαμε φιλικά με τον ΟΦΗ” - Τι είπε για την απόλυση του (βίντεο)