Nations League: Όρθια η Αγγλία στη Γερμανία (1-1)-τα αποτελέσματα (video)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΓΓΛΙΑ
 clock 09:03 | 08/06/2022

Τ0 ντέρμπι του 3ου ομίλου της League A του Nations League, Γερμανία-Αγγλία έληξε ισόπαλο 1-1 η Ιταλία το εκμεταλλεύτηκε και με την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση (2-1 την Ουγγαρία) ανέβηκε στην κορυφή του γκρουπ μετά από δύο αγωνιστικές. «Καταιγίδα» η Τουρκία στο Βίλνιους, συνέτριψεε με 6-0 την Λιθουανία, ενώ το Λουξεμβούργο πέρασε και το εμπόδιο των Νήσων Φερόε (1-0) κάνοντας το «2 στα 2» στο ξεκίνημα.

Δύο λεπτά πριν από το φινάλε του ματς ο Χάρι Κέιν, με το 50ό του γκολ με την φανέλα της Εθνικής Αγγλίας, απέτρεψε τη 2η σερί ήττα για τα «Τρία Λιοντάρια». Ο αρχηγός της Αγγλίας διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στην «Αλιάνζ Αρένα» του Μονάχου στο ντέρμπι με την Γερμανία, η οποία είχε προηγηθεί με τον Χόφμαν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Τα «πάντσερ» έμειναν σε δεύτερο συνεχόμενο ματς ματς χωρίς νίκη, μετά το εκτός έδρας 1-1 με την Ιταλία.

Η Ιταλία εκμεταλλεύτηκε αυτή την φορά την έδρα της και νίκησε με 2-1 την Ουγγαρία στην Τσεζένα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της League A του Nations League.

Η «σκουάντρα ατζούρα» ήταν άκρως αποτελεσματική στο πρώτο 45λεπτο απέναντι στους «Μαγυάρους» βάζοντας τις βάσεις για την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, η οποία ήρθε έστω με δύσκολο τρόπο. Παράλληλα, υποχρέωσε το συγκρότημα του Μάρκο Ρόσι στην πρώτη του ήττα, μετά την έκπληξη επί της Αγγλίας στη Βουδαπέστη (1-0), λίγα 24ωρα νωρίτερα.

Το «2Χ2» στον 1ο όμιλο της League C έκαναν Τουρκία και Λουξεμβούργο. Μετά την άνετη επικράτηση εντός έδρας επί των Νήσων Φερόε στην πρεμιέρα (4-0), η ομάδα του Στέφαν Κουντς πέτυχε άλλη μία επιβλητική νίκη, με το εμφατικό 6-0 αυτή την φορά στο Βίλνιους επί της Λιθουανίας.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Ντογκουκάν Σινίκ και Ντουρσούν οι οποίοι σκόραραν δις στο πρώτο και δεύτερο μέρος, ενώ στα τελευταία λεπτά οι Ακγκούν και Ντερβίσογλου πρόσθεσαν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ.

Το γκολ-πέναλτι του Ροντρίγκες στο 74΄ χάρισε στο Λουξεμβούργο το δεύτερο σερί «τρίποντο» στη διοργάνωση, με 1-0 επί των Νήσων Φερόε, που από το 68ο λεπτό αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Γιόνσεν κι από το 81΄ με 9 (είδε την κόκκινη ο Βάτναμαρ).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής του 3ου Nations League 2022/23 έχουν ως εξής: