Nations League: Με Ράμος και Φάτι η Ισπανία, ούτε τώρα η Γερμανία

clock 00:09 | 07/09/2020

Με δύο γκολ του Σέρχιο Ράμος και τον Φάτι να γίνεται ο νεότερος σκόρερ της, η Ισπανία συνέτριψε 4-0 την Ουκρανία. Χωρίς νίκη η Γερμανία, προβλημάτισε στο 1-1 με την Ελβετία. Όλα μηδέν στο Βελιγράδι και το Σερβία - Τουρκία.

Είναι η "επανάσταση" του Λουίς Ενρίκε. Ο Αστουριάνος με τη νέα γενιά της Ισπανίας φέρει αποτελέσματα και κυρίως παράγει θέαμα. Η ρόχα υποδέχθηκε στο Αλφρέδο Ντι Στέφανο της Μαδρίτης την Ουκρανία και τη συνέτριψε με 4-0 για τη 2η αγωνιστική του Nations League.

Μπορεί ο Σέρχιο Ράμος να πέτυχε δύο γκολ (τα δύο πρώτα της φούρια ρόχα και του ματς), αλλά τη δόξα έκλεψε ο Άνσου Φάτι. Αφού κέρδισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ανδαλουσιάνος για ν' ανοίξει το σκορ, πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ στο 32ο λεπτό. Στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός στην εθνική Ισπανίας, πέτυχε το πρώτο του γκολ με αυτή και έγινε σε ηλικία 17 ετών και 311 ημερών ο νεότερος σκόρερ της ρόχα. Κατέρριψε ρεκόρ 95 ετών. Αυτό που κρατούσε από το 1925 (!) ο Εράθκιν.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φεράν Τόρες, ο οποίος πριν από λίγες ημέρες μεταγράφηκε από τη Βαλένθια στη Μάντσεστερ Σίτι.

Η Γερμανία προηγήθηκε στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης που διεξήχθη στη Βασιλεία με το εξαιρετικό σουτ του Γκιουντογάν.

Αλλά ούτε τώρα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη. Οι Ελβετοί βρήκαν το δρόμο για την ισοφάριση στο 58ο λεπτό με τον Βίντμερ, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Εμπολό. Μάλιστα η μάνσαφτ κινδύνεψε και με ήττα. Αν οι γηπεδούχοι είχαν πιο καθαρό μυαλό, θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ελβετία - Γερμανία ...............1-1 (58' Βίντμερ / 14' Γκιουντογάν)

Ισπανία - Ουκρανία.............. 4-0 (3' πεν., 29' Σέρχιο Ράμος, 32' Φάτι, 84' Φεράν Τόρες)