Μυθική ανατροπή η Κύπρος με Βοσνία, νίκη το Βέλγιο με Γιβραλτάρ

clock 00:17 | 01/09/2017

Με τρία γκολ από το 65' ως το 76',  η Κύπρος έκανε μυθική ανατροπή και νίκησε 3-2 τη Βοσνία για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Η Βοσνία προηγήθηκε στο 32' με τον Τόνι Σούνιτς και διπλασίασε τα τέρματά της στο 43', δείχνοντας πως έχει πάρει τη νίκη, όμως οι Κύπριοι είχαν αντίθετη γνώμη.

Στο 65' ο Χριστοφή μείωσε σε 2-1, με τον Βίνσεντ Λάμπαν να φέρνει την αναμέτρηση στα ίσα, μόλις τρία λεπτά αργότερα, στο 67'. Στο 76', ο Πιέρος Σωτηρίου ολοκλήρωσε τη μυθική ανατροπή των Κύπριων, που, πλέον, μπαίνουν στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης του ομίλου, κάνοντας, παράλληλα, ένα σπουδαίο «δώρο» στην Εθνική Ελλάδας.

Στο άλλο ματς του ομίλου της Ελλάδας, το Βέλγιο κέρδισε 9-0 (!) το Γιβραλτάρ, λίγες μέρες πριν το παιχνίδι με την Εθνική.

Ντρις Μέρτενς (15'), Τόμας Μενιέ (18'), Ρομέλου Λουκάκου (21', 38'), Άξελ Βίτσελ (27') και Εντέν Αζάρ (45') πέτυχαν έξι γκολ στο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνες, που «έχασε», όμως, τον Άξελ Βίτσελ, ο οποίος αποβλήθηκε (με απευθείας κόκκινη κάρτα) στο 41o λεπτό. Οι  Μενιέ (61', 67') και Λουκάκου (84') διαμόρφωσαν το τελικό 9-0 στο δεύτερο ημίχρονο.