Μπράγκα-Παναθηναϊκός 2-1: Ο Μαντσίνι τον κράτησε στο παιχνίδι της πρόκρισης (βίντεο)

ΠΑΟ
 clock 00:04 | 24/08/2023

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-1 στην Πορτογαλία απο την Μπράγκα και θα διεκδικήσει την πρόκριση στους ομίλους του Champions League στη ρεβάνς της Αθήνας.

Οι πράσινοπιχάρη στο γκολ του Μαντσίνι στο 95' κατάφεραν να περιορίσουν την έκταση της ήττας τους, κι έτσι θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν με μεγαλύτερες αξιώσεις την ανατροπή στη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης στην Αθήνα.

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς μπήκαν δυνατά στο ματς και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους, έχοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Μάγκνουσον έπιασε την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, μετά την εκτέλεση φάουλ του Βιλένα, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό και βγάζοντας μεγάλη όρεξη στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς απείλησαν εκ νέου στο 7ο λεπτό με το σουτ του Μαντσίνι έξω από την περιοχή, που έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Και μπορεί αυτή η φάση να θεωρήθηκε ως μη γενόμενη, δεδομένου ότι υποδείχθηκε -σωστά- ως οφσάιντ ο παίκτης του «τριφυλλιού», ωστόσο ήταν ακόμη μία επιβεβαίωση της εξαιρετικής εκκίνησης του Παναθηναϊκού στο ματς!

Λίγα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να την… πατήσει, ωστόσο τον έσωσε το Video Assistant Replay.

Στο 16ο λεπτό ο Τσβάιερ υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Μπράγκα για μαρκάρισμα του Βαγιαννίδη στον Μπρούμα, εντούτοις ο Γερμανός διαιτητής, μετά από προτροπή του συμπατριώτη του που είναι στο VAR, κλήθηκε να εξετάσει τη φάση στο on field review.

Εκεί λοιπόν άλλαξε την απόφασή του, καθώς διέκρινε ιδίοις όμμασι ότι ο άσος των Πορτογάλων ήταν αυτός που πάτησε πρώτος τον νεαρό οπισθοφύλακα της ελληνικής ομάδας.

Μετά τη διακοπή, λόγω της εξέτασης της φάσης του πέναλτι, όπως ήταν φυσικό ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο ο Παναθηναϊκός, χτυπώντας και πάλι από τη μεριά των Βαγιαννίδη και Παλάσιος, που ήταν ο μόνιμος πονοκέφαλος για τους γηπεδούχους στο πρώτο μισάωρο του ματς, δημιούργησε ακόμη μία μεγάλη φάση.

Ο Αργεντίνος άσος πάτησε περιοχή από τα δεξιά και βγήκε τετ-α-τετ με τον Ματέους, αλλά σούταρε πάνω στον γκολκίπερ της Μπράγκα, με αποτέλεσμα να περάσει κι αυτή η ευκαιρία ανεκμετάλλευτη για την ελληνική ομάδα.

Στο δεύτερο από τα οκτώ λεπτά των καθυστερήσεων που υποδείχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο η -άφαντη μέχρι τότε επιθετικά- Μπράγκα λίγο έλειψε, κόντρα στη ροή του αγώνα, να ανοίξει το σκορ με το σουτ του Αντρέ Όρτα που βρήκε λίγο πάνω στον Ρούμπεν και να κατέληξε κόρνερ.

Η τελευταία καλή στιγμή στο Α’ μέρος ανήκε στους πράσινους, όταν ο Παλάσιος έκανε μία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τον επερχόμενο Σπόραρ, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας, βλέποντας εν τέλει τον Ματέους να διώχνει με γροθιές.

Στο δεύτερο μέρος η Μπράγκα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ρουίθ να ρίχνει την προειδοποιητική βολή στο 48΄, όταν έκανε την προβολή μέσα στην περιοχή, βλέποντας τον Μπρινιόλι ενστικτωδώς να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ με τα ακροδάκτυλα.

Τρία λεπτά αργότερα ωστόσο ο ίδιος παίκτης δεν λάθεψε. Μετά τη συνεργασία των Μπρούμα-Αντρέ Όρτα ο Ισπανός επιθετικός των Πορτογάλων έγινε κάτοχος την μπάλας και με σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής την έστειλε στα δίχτυα του Ιταλού, γράφοντας το 1-0.

Με το μομέντουμ να είναι πια με την Μπράγκα ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να συνέλθει, να αφήσει πίσω του το γκολ που δέχτηκε και να βγει μπροστά προκειμένου να αναζητήσει την ισοφάριση.

Στο 68ο λεπτό οι πράσινοι άγγιξαν το 1-1, ωστόσο αυτό δεν ήρθε, καθώς ο Σπόραρ είχε τεράστια χαμένη ευκαιρία. Ο Μαντσίνι μπήκε ωραία από τα αριστερά στην περιοχή των Πορτογάλωνμ ξεπερνώντας τον Φόντε και έκανε παράλληλη σέντρα στον Σλοβένο φορ, ο οποίος, αν και μπροστά σε κενή εστία, δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε, στέλνοντάς την πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

Και αντί να γίνει το 1-1 από τον Σπόραρ, ο οποίος αντικαταστάθηκε μετά τη συγκεκριμένη φάση από τον Ιωαννίδη, εν τέλει ο φωτεινός πίνακας του «Estadio Municipal de Braga» λίγο αργότερα έγραψε 2-0.

Στο 74′ από εκτέλεση πλαγίου του Ρουίθ και λάθος κοντρόλ του Γεντβάι, ο Τζαλό έγινε κάτοχος της μπάλας και νίκησε με δυνατό σουτ τον Μπρινιόλι, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του

Η Μπράγκα έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Ντζαλό στο 90’+4’ με τον Μπρινιόλι να αποκρούει εντυπωσιακά κι ένα λεπτό αργότερα ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ που έψαχνε για να μείνει «μέσα» στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Ο Ιωαννίδης έβγαλε μία καταπληκτική ασίστ στον Μαντσίνι, ο οποίος προχώρησε και πλάσαρε εύστοχα μειώνοντας σε 2-1 στο 90’+5’.

Γκολ: 51′ Ρουίθ (Μπράγκα), Τζαλό (Μπράγκα)- Μαντσίνι 95'(ΠΑΟ)

Κίτρινες: Τζούρισιτς (Παναθηναϊκός), Νιακατέ (Μπράγκα), Φόντε (Μπράγκα), Αράο (Παναθηναϊκός), Μπρινιόλι (Παναθηναϊκός)

Κόκκινες:

Δοκάρια:

Μπράγκα: Ματέους, Γκόμες, Φόντε, Νιακατέ, Μαρίν, Μουσράτι (36′ λ.τ. Αντρέ Όρτα, 84′ Ρόνι Λόπες), Πίτσι, Καρβάλιο, Όρτα, Ρουίθ, Μπρούμα (84′ Αντρέ Κάστρο)

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Βαγιανίδης, Γεβντάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ (82′ Αράο), Τζούρισιτς (65′ Μπερνάρ), Βιλένα (76′ Τσέριν), Παλάσιος (76′ Αϊτόρ), Σπόραρ (65′ Ιωαννίδης), Μαντσίνι

Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου: Με άγχος στον τελικό ο Τεντόγλου - Η επική του ατάκα (βίντεο)

Μουντομπάσκετ 2023: Οι αγώνες της Εθνικής κι όλο το τηλεοπτικό πρόγραμμα ως τον τελικό