Μπάσκετ: Βαριά ήττα για Αναγέννηση-Αποτελέσματα και βαθμολογίες

αναγεννηση
 clock 21:26 | 09/04/2023

Η Αναγέννηση παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών και υπέστη βαριά ήττα από τον Πορφύρα (83-49) στο κλειστό "Π. Σαλπέας", με τη σειρά να γίνεται 2-2

Πλέον θα… μιλήσει η έδρα τη Μεγάλη Τετάρτη (12/04), όπου το σύνολο του Μύρωνα Παπαδάκη θέλει τη νίκη για να απέχει ακόμη… μία από τη Β’ Εθνική.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-26, 67-38, 83-49

Πορφύρας (Γιώργος Λειβάδης): Κυριακόπουλος 3 (1), Γεωργούλης 10 (1), Μαυρομιχάλης, Βουρσομιχάλης, Τριανταφυλλίδης 6, Ταγάρης 9, Πηλιούνης 21 (1), Λαμπρόπουλος 6 (2), Τσούτσος 11, Παπαδόπουλος 4, Βερεβής 3, Συμεωνίδης 6.

Αναγέννηση (Μύρων Παπαδάκης): Μητρόπαπας 8, Κριθινάκης 3 (1), Καμπιτάκης, Καλογεράκης, Κουκιαδάκης, Μαραγκάκης 9 (3), Κολαρετάκης, Σπυριδάκης 4, Κουρέπης 17, Βερτούδος 2, Ραζής 6.

@Με το απόλυτο 22/22 ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Basket League ο Ολυμπιακός, καθώς νίκησε στην έδρα της ΑΕΚ με 85-78 στην τελευταία αγωνιστική (22η). Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» για δεύτερη διαδοχική χρονιά τελειώνουν την κανονική περίοδο χωρίς ήττα μακριά από το γήπεδό τους μιας και μετά το περσινό 12-0 φέτος είχε 11-0 εκτός ΣΕΦ. Η ΑΕΚ, από την πλευρά της, υποχώρησε στο 12-10 (7-4 στην έδρα της) και θα πάει στα πλέι οφ με μειονέκτημα έδρας. Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στον πρώτο γύρο των πλέι οφ τον 8ο Άρη, ενώ η έκτη ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει το τρίτο Περιστέρι.

Ισοφάρισε σε 2-2 η Νίκη Λευκάδας τη σειρά με τον ΟΑ Χανίων

Η Νίκη Λευκάδας συνέτριψε το ΟΑ Χανίων στην Κρήτη, με 113-49, στο πλαίσιο του 2ου μεταξύ τους αγώνα στα πλέι οφ της Α1 γυναικών στο μπάσκετ, για τις θέσεις 5-6 και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τη Μεγάλη Τετάρτη (12/4), στη Λευκάδα, σε ένα τρίτο και τελευταίο ματς. Ο ΟΑ Χανίων μετρούσε δύο νίκες απέναντι στη Νίκη Λευκάδας στην κανονική περίοδο, αλλά γνώρισε δύο ήττες στα πλέι οφ και πλέον η 5η θέση θα κριθεί σε τρίτο και τελευταίο ματς.

Διαιτητές: Γρίβα-Γαρινή-Φραγκούλη
Δεκάλεπτα: 9-28, 25-58, 42-91, 49-113
ΟΑ Χανίων (Ψυχογιού): Λαλέογλου, Παπαδάκη 9(1), Γερεουδάκη 3(1), Φραγκιουδάκη 6(1), Λαγωνικάκη 7(1), Μανουκάκη 5(1), Παπαγιαννάκη 5(1), Θεοδοσουλάκη 4, Πολυανίδη 6, Σκέμπε, Ζανίκα 4
Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 13(1), Γεωργάκη 4, Ντάλλα 20(6), Δανδουλάκη 26(6), Αξιοπούλου 5(1), Αναστασοπούλου 16, Φουράκη 21, Κούκη 8

AEK - Άρης 3-1: Mόνη πρώτη η «Ένωση» με λυτρωτή τον Tσούμπερ!(vid)

Νταμπράουσκας: «Είμαστε χαρούμενοι για τον κόσμο, γιατί κερδίσαμε μετά από καιρό στο γήπεδο μας»